Elektronika

4 užitečné tipy jak nezničit notebook

Pokud patříte k méně zkušeným uživatelům, možná netušíte, co všechno může s vašim notebookem udělat pěknou paseku. Připravili jsme pro vás několik praktických tipů, díky kterým předejdete nejhoršímu.

1. Mechanické poškození

Nejrychlejším způsobem devastace notebooku je samozřejmě neopatrné zacházení. Pokud s ním budete bouchat, pokládat na něj těžké nebo horké věci, velmi rychle zaznamenáte vrzání plastových dílů a právě to je začátek konce. To platí nejen v případě levnějších modelů, ale také u notebooků vyšší třídy. Pokud si svůj počítač nechcete zničit, nezapomeňte si pořídit speciální vyplostrovaný batoh pro notebooky.

2. Nesprávné čištění

Mezi velmi časté nešvary patří i nesprávné čištění. Vyvarujte se používání běžných prostředků a sáhněte po ubrouscích z mikrovláken, které jsou k povrchu šetrné. Perfektní ochranu představuje exponovaná slída – notebook ochrání tak, jak to znáte u mobilních telefonů. Díky slídě zabráníte také nežádoucímu působení přirozeného potu, kterým napouštíte notebook vždy, když položíte zápěstí na plochu před klávesnici.

3. Polití tekutinou

Ani brašna a slída nezabrání polití tekutinou. Čaj, káva nebo cokoliv jiného – děje se to běžně a můžete to stát i vám. Nezmatkujte a otočte notebook klávesnicí směrem k zemi (nezapomeňte vyndat baterii a síťový adaptér). Budete-li mít štěstí, zabráníte poškození základní desky. Počítač nechte proschnout delší dobu (klidně i několik dní) a poté hurá do servisu. Ať už však navštívíte HP, Acer nebo třeba Asus servis, pravděpodobně vám reklamaci neuznají a budete muset zaplatit plnou cenu za opravu.

4. Přehřívání na nevhodném povrchu

Některé notebooky (především značky HP) mají sklon k nadměrnému přehřívání a pokud jim pomůžete tím, že je položíte na nevhodný povrch (např. povrch postele), ucpete přístup chladného a výdech horkého vzduchu. Počítače sice disponují ochranou a v případě přehřátí se automaticky vypínají, ale snižuje se životnost komponent. A náhradní díly HP opravdu nepatří mezi nejlevnější…

Budete-li se ke svému notebooku chovat tak, jak to zařízení s jemnou elektronikou vyžaduje, bude vám po mnoho let věrně sloužit. V opačném případě vám čas od času nezbude, než navštívit servis notebooků.