7 zajímavých faktů o diamantech

7 zajímavých faktů o diamantech

Jsou nádherné, ženy po nich touží a muže fascinují, protože se honosí titulem nejtvrdšího nerostu na světě. Kámen měsíce dubna – diamant – je zároveň nejoblíbenějším drahokamem šperkařů. Pohled na precizně zpracované briliantové náušnice nenechá nikoho chladným... Ale je mnohem více zajímavostí, kterými můžete zpestřit nezávaznou konverzaci se známými. Nikdy není od věci, vědět něco navíc.

1. Slzy bohů a fragmenty spadlých hvězd

Staří Římané a Řekově věřili, že diamanty nepochází z tohoto světa. Obyvatelé Římské říše drahokamy považovali za hroty Amorových šípů, Řekové zase za slzy bohů a úlomky spadlých hvězd.

2. Miliardy let staré drahokamy

Mnohé nádherné briliantové prsteny mají kameny staré stovky milionů let. Staří některých diamantů je odhadováno dokonce na více než tři miliardy let.

3. Z hloubi země až k povrchu

Diamanty vznikaly v hloubce přes 150 km pod povrchem Země. Směrem k povrchu se dostaly díky vulkanickým erupcím, probíhajícím vně planety.

4. Jediný chemický prvek

Ač je to k nevíře, diamanty tvoří jediný chemický prvek. Kombinace velmi vysokých teplot a tlaku transformovala černý uhlík na unikátní diamantovou strukturu.

5. Význam názvu drahokam vystihuje

Přemýšleli jste někdy nad tím, proč se věci jmenují, jak se jmenují? V případě diamantu jde o odvozeninu řeckého slova „adamas“, které neznamená nic jiného než „nezničitelný“ nebo „neporazitelný“.

6. Absolutně nejtvrdší nerost

Žádný tvrdší nerost než diamant v přírodě nenajdete. Ničím ho nepoškrábete – jedině jiným diamantem.

7. V centru pozornosti již tisíce let

Člověk si uvědomuje výjimečnost diamantu od nepaměti. Z dochovaných historických zdrojů je zřejmé, že se s drahokamy ve starověké Indii obchodovalo již kolem 4. století před naším letopočtem. A o něco později – v 1. století před naším letopočtem – se popsal římský přírodovědec Plinius diamant jako „nejcennější kámen a nejhodnotnější věc na světě“.

Publikováno: 14. 06. 2019

Kategorie: Móda

Autor: Adam