Alergie na roztoče: Jak se projevuje a jak se jí zbavíte?

Alergie na roztoče: Jak se projevuje a jak se jí zbavíte?

Víte o tom, že bytové textilie ve vaší domácnosti obývají hrůzostrašně vyhlížející živočichové? Najdete je i na jiných místech a zdaleka nejvíce v posteli. Pro zdravý lidský organismus roztoči nepředstavují žádné ohrožení, ovšem alergikům mohou pořádně pokazit usínání i vstávání. Kontakt s alergeny způsobuje nepříjemné stavy srovnatelné s projevy těžké infekce. Alergií na roztoče je postiženo zejména dýchací ústrojí. Potíž je v tom, že zatímco lidé alergičtí na pyl trpí pouze na jaře, alergie na roztoče trvá po celý rok. Nejintenzivněji pak na začátku a konci topné sezóny, protože v těchto obdobích dochází k intenzivnímu víření prachu.

Jak poznáte, že jste také alergičtí na roztoče?

K typickým příznakům alergie na roztoče patří alergické reakce bezprostředně po probuzení. Je to logické – právě v posteli se totiž roztočů nachází zdaleka nejvíce. Dobře se jim daří v prostředí o teplotě v rozmezí 22 – 26 °C a vlhkostí vzduchu mezi 60 – 80 %. Mají rádi tmu, ale zabíjí je sluneční svit a extrémní teploty. Nejčastějšími projevy jsou záchvaty kašle, kýchání, slzení očí, ucpaný nos a vodnatá rýma. Většinou se dostaví i svědění celého těla a ekzém. A protože se roztočové alergeny nachází i v prachových částicích, víří se po celé domácnosti. Za zmínku však stojí také další nežádoucí projevy alergie na roztoče – u dítěte může dojít ke zhoršení schopnosti se soustředit a celkové únavě.

Jak počet roztočů výrazně snížíte?

Projevy alergie na roztoče již znáte a teď jen vyřešit, jaj nezvané hosty z domácnosti vypudit. Nejde o nijak složitý proces, nicméně se připravte na to, že budete muset pravidelně (a často) prát bytový textil. A pokud je to možném nepotřebný textil odstraňte. Doma si nechte pouze to, bez čeho se opravdu neobejdete. Líhní roztočů je vaše lůžko, a proto byste si měli pořídit speciální matrace určené pro alergiky. Dobrou volbou jsou i „antiroztočové“ přikrývky, polštáře a lůžkoviny. Zároveň dbejte na zachování optimální vlhkosti vzduchu. Maximálně by se měla pohybovat kolem 50 %.

Jak alergii na roztoče léčit?

Pokud léčbu alergie podceníte, riskujete, že se váš zdravotní stav zhorší a přejde v alergické astma. V prvé řadě byste měli zajít k lékaři (alergologovi) a domluvit se s ním na vhodné léčbě. Poskytne vám další doporučení a rady, kterými projevy alergie zmírníte a v lepším případě zcela eliminujete. Stoprocentně se však nevyhnete odstranění roztočů z vaší domácnosti. Jak na roztoče? Vašim velkým pomocníkem se jistě stane kvalitní vysavač. Ideálně s certifikací pro alergiky ECARF, kterou má například model Philips Performer. Dle výrobce dokáže zadržet až 99,9 % částic. V rámci každodenního úklidu oceníte tyčový vysavač a pří důkladnějším ten klasický. A co se týče optimální vlhkosti vzduchu, tu vám zajistí čistička a zvhlčovač vzduchu (opět s certifikací ECARF). Zařízení značky Philips je inteligentní a automaticky reaguje na jakékoliv změny prostředí.

Publikováno: 26. 11. 2017

Kategorie: Zdraví

Autor: Adam

Tagy: alergie na roztoče | jak na roztoče