Reklama

ŽĎAS - průmyslové stroje

Spolehlivý výrobce kvalitních zařízení pro zpracování kovového odpadu

Stříbrné mince

Přemýšlíte o tom, kam vložit svoje peníze? Investujte je do stříbra.

Zajímavé tipy

Jídlo

Burgundy – ráj francouzského vína

Spolu s oblastí Champagne a Bordeaux jsou Burgundy nejprestižnější vinařský region ve Francii. Nachází se na východě země a vyznačuje se drsnějším klimatem a také menší rozmanitostí odrůd, než třeba Bordeaux. Vinice jsou převážně ve svahu a půda má vápencové podloží.

Malé, ale slavné

Burgundy jsou svojí rozlohou oproti ostatním velmi malé – rozprostírají se v délce 360km od Dijonu k Lyonu. Avšak ani nepříliš velká rozloha nezabránila, aby se staly vyhlášenou vinařskou destinací. Svůj podíl má na tom i fakt, že burgundští vinaři jsou neobyčejně veselí a pohostinní. V tomto regionu jsou časté oslavy, ať už vína či francouzských pokrmů. Turistický ruch je zde znát na každém kroku a je výrazným příspěvkem do státního rozpočtu. Asi nejvýznamějším svátkem je zde La Saint Vincent – tedy festival svatého Vincenta. Celá slavnost je zasvěcena tomuto patronovi francouzských vinařů a na jeho počest se drží 72 hodinový maraton degustace vína a ochutnávek tradičního jídla.

Co zde najdete?

Oproti Bordeaux, které jsou největším výrobcem červeného vína, v Burgundech najdete i mnoho vinic vyrábějící bílé víno. Mezi nejslavnější patří Chardonnay. Co se týká červených vín, největším zástupcem je Pinot Noir. Burgundy mají několik podoblastí, kde se dané víno pěstuje. Mezi nejznámější patří Chablis, což je nejsevernější území Burgundska. Drsnější půda s velkým obsahem jílů je ideální pro odrůdu Chardonnay, která dává velmi suchá vína s výraznými kyselinami. Další oblastí je jižní Côte de Nuits, která se může pyšnit špičkovými červenými víny té nejlepší kvality. Côte de Beaune se rozkládá kolem historického města Beaune a najdete zde slavnou viniční trať Le Montrachet. Mâconnais se může pochlubit lehkými červenými víny a suchými těžkými bílými víny. Existuje zde však i mnoho dalších vinařských zón, kde najdete nejrůznější vinařské skvosty.

Burgundy mají opravdu velmi specifickou půdu a vína pěstovaná zde poznáte již na první ochutnání. Jsou totiž neobyčejně zemitá a spíše sušší.

Přidat komentář

Klikněte pro přidání komentáře

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *