Chcete dům snů, ale nevíte, jak vybrat architekta?

Chcete dům snů, ale nevíte, jak vybrat architekta?

Rozhodli jste se, že budete stavět, ale nevyhovuje vám uniformní bydlení podle katalogu? Pokud máte v plánu kontaktovat architekta nebo ateliér, ale nevíte si rady s výběrem, dejte na naše praktické rady. Není architekt, jako architekt a je to právě pečlivost, díky které předejdete případným problémům a budete s návrhem stoprocentně spokojeni. Výběr architekta není otázkou jednoho odpoledne. Každý chce bydlet co nejrychleji, ale přílišný spěch vás může v konečném důsledku vyjít pěkně draho. Začněte tím, že si prolistujete pár odborných časopisů a porozhlédnete se po prezentacích na internetu. Může se stát, že vás zaujme skutečná stavba, kterou zahlédnete někde venku. Její majitel vás na prohlídku pravděpodobně nepustí, ale třeba vám prozradí, kdo stojí za architektonickým návrhem.

Jak poznáte, že jde o profesionála?

Nezůstávejte u prvního architekta a domluvte se na schůzce s více odborníky. Porovnejte jejich přístup a rozhodněte se pro toho, který se vám bude nejvíce zamlouvat. Kvalitního architekta/ateliér poznáte mimo jiné i podle nejrůznějších ocenění. Profesionál by se vám měl snažit maximálně vyhovět, ale zároveň vás postavit nohama – architekt není kouzelník a musí respektovat fyzikální zákony a limity exteriéru. Bude-li se vám snažit násilně vnucovat své názory, které se vám nelíbí, dejte od něj ruce pryč. Připravte se na to, že projekt ve své finální podobě zřejmě nebude stoprocentně odpovídat vaší původní představě. Bez odborného vzdělání si jen těžko uvědomíte, jestli je realizace za daných podmínek možná. Od toho je tu právě architekt, který se vám vynasnaží splnit všechna tajná přání a zároveň vám citlivě vysvětlí Nezapomeňte se architekta zeptat, jestli má zkušenosti s „vaší“ stavbou a zajímejte se o reference. S člověkem, který již realizoval nespočet dřevostaveb nebo atypických domů na svahu, se vám zřejmě bude spolupracovat mnohem lépe, než s někým, kdo s daným typem stavby nepřišel do styku.

Cena projektu

Zpozorněte také u ceny. Profesionál, který má dostatek zakázek, pravděpodobně nebude pracovat za částku, která je silně pod průměrem. Příliš levný architektonický návrh může znamenat, že jde o méně zkušeného absolventa, architekta v důchodu, který se v moderních trendech nemusí vyznat. Není to pravidlo, ale rozhodně jedena z indícií, které byste měli věnovat pozornost. Běžná cena za návrh domu se pohybuje v rozmezí pěti až deseti procent jeho ceny, ale ovlivňuje ji také renomé architekta a další faktory.

Smlouva

Samozřejmostí by měla být smlouva, bez které bezproblémová spolupráce není možná. Ve smlouvě musí být obsaženy všechny náležitosti jako předmět objednávky, termín dokončení a cena návrhu. Vzor smlouvy najdete na webu ČKA (Česká komora architektů – www.cka.cc). Nebudete-li některým pasážím ve smlouvě rozumět, poraďte se s právníkem.
Na závěr bychom rádi doporučili architektonický ateliér Master Design s.r.o., který je členem ČKA a jen v minulém roce realizoval návrhy 30 nových domů. Architekti získali Čestné uznání za Stavbu Moravskoslezského kraje a mohou se pochlubit spoustou referencí. Architektonické projekty si můžete prohlédnout na www.architekti-projektanti.cz. Osobní kontakt je možný v ateliérech v Praze, Brně, Ostravě a Českých Budějovicích.