Technika

Dedikovaný server aneb když výkon nestačí

Máte v plánu větší projekt a nestačí vám parametry běžných hostingů? Pokud se nespokojíte ani s virtuálním serverem, jehož výkon se tak jako tak dělí mezi několik dalších uživatelů, budete si muset zřídit vlastní server. Nemáte čas na jeho správu a už vůbec ne místo, kam byste ho mohli umístit? Nevadí, vše má své řešení a v našem případě jde o skutečně elegantní způsob. Perfektní službu by vám mohl udělat dedikovaný server, který uspokojí i nejnáročnější uživatele. Nevíte-li o nikom, kdo by vám službu nabídl za přijatelnou částku, vsaďte na společnost Coolhousing.net. Ta nabízí vlastní moderní datové centrum se všemi výhodami, které k němu patří.

Dedikovaný server vám přinese spoustu výhod

Zatímco u VPS dochází k rozdělení výkonu, dedikované servery jsou určeny pouze pro jediného uživatele. Ten může jejich potenciál využít naplno a provozovat na něm co se mu zlíbí. Nebudete ho mít doma – bude o něj postaráno v datacentru s nepřetržitou technickou podporou. Dojde-li k nečekaným technickým problémům, nebudete muset nikam jezdit, technici vše vyřeší za vás. Server však budete mít přesto pod dohledem – Coolhousing umožňuje zákazníkům jeho nepřetržitý monitoring. Zajímavý je i bonus v podobě 100 GB prostoru na externím disku. Na „dedikáč“ si můžete nainstalovat libovolný software a užívat si nepřetržitých datových přenosů.

Levný neznamená nedostatečně výkonný

Nebudeme si nic nalhávat, ale cena často hraje klíčovou roli. V případě dedikovaných serverů od Hewlet Packart však můžete být v klidu. Ceny jsou natolik nízké, že váš rozpočet nijak významně nenabourají. Nejlevnější dedikovaný server HP Compaq 4300 s procesorem Intel Core i3-3220, operační pamětí 8 GB RAM a diskem 50 GB SATA-6G může být váš již za 1 166,- Kč měsíčně. Na buben jistě nepřijdete ani s nejvyšší konfigurací v podobě HP Proliant dl360e Gen8 s procesorem Intel Xeon E5-2407, operační pamětí 4 GB RAM a 1 TB SATA-6G diskem. Suma sumárum 2 503,- Kč měsíčně. Na všechny modely od HP je spolehnutí a rozhodně vás nenechají ve štychu, když to budete nejméně potřebovat.

Za zmínku však stojí i pronájem serverů od SuperMicro, které jsou dokonce ještě o něco levnější. Aktuální sestavy, které jsou momentálně v nabídce, si můžete prohlédnout přímo na webu coolhousing.net.

Jak je to s OS a konektivitou?

Veškeré dedikované servery jsou čistě, tedy bez operačního systému a je jen na vás, který si zvolíte. Ani v případě instalace však nebudete muset do datacentra – stačí využít KVM over IP a nainstalovat si systém třeba z druhého konce republiky. Pokud si nejste jistí, zda instalaci zvládnete, můžete ji svěřit do rukou zkušených administrátorů.

Konektivita serverů se dělí na český NIX a transit a servery mají vlastní uplink do CISCO switchů v síti datacenra. Připojení do transitu dosahuje až 100 Mbps, v případě NIXu pak až 1 Gbps.