Zahrada

Dřevěné zahradní altány a domky aneb máte se kde ukrýt před rozmary počasí?

Není nad příjemné posezení na zahrádce. Jen si to představte – vy, vaši nejbližší, sklenička něčeho dobrého a nerušená pohoda. Tedy alespoň do doby, než harmonii naruší nepříjemný vítr, ostré sluneční paprsky nebo letní sprška. Nedá se nic dělat, rozmary počasí budete muset přečkat mezi čtyřmi stěnami svého domova. Anebo ne? Pokud máte na zahradě altánek nebo domek, budete moct v relaxaci nerušeně pokračovat. V opačném případě byste měli jeho pořízení zvážit, protože vám neposkytne pouze perfektní úkryt, ale také zvýší estetickou hodnotu vaší zahrady.

Zahradní altán je ozdobou každé zahrady. Stavba, která umocňuje celkovou atmosféru a budete v ní rádi trávit spoustu volného času. Ale dost filosofování – prozradíme vám, kde seženete osobité zahradní altány, které vám prodejce smontuje přímo na místě.

Pro nekutily je stavba zahradního altánu svépomocí nereálná a nechcete-li ztrácet čas pokusy s nejistým výsledkem, prohlédněte si zahradní altány fotogalerie na www.zahradni-altanky-domky.cz. Líbí se vám? Prodejce nabízí spoustu typových staveb, které se liší tvarem půdorysu, vnitřními rozměry a celkovým pojetím designu, ale přesto mají dřevěné altánky něco společné. Jsou vyrobeny z vysoce kvalitního smrkového dřeva, jejich konstrukce je velmi pevná a lze je postavit i bez pevného základu. Montáž je tedy možná na trávě nebo zemině, ale přesto budete muset povrch zarovnat a zhutnit. V ideálním případě vysypat štěrkem o frakci 8 – 16 mm či 16 – 32 mm, který zajistí, aby byla z podlahy efektivně odváděna voda. Nezapomeňte, že jedině na důkladně připravením podkladu bude altán stabilní a jeho životnost bude delší.

Výběr konkrétního altánu je otázkou vašeho vkusu a je jen na vás, jestli zvolíte vzdušnou otevřenou variantu, nebo uzavřenější zahradní altán s bočnicemi. V každém případě si můžete vybrat některou ze sedmi odstínů povrchového nátěru a jednu ze čtyř barev střešní krytiny. Ta je tvořena šindelem v bordó, hnědém, zeleném nebo černém odstínu. Pokud se nemůžete rozhodnout, opět doporučujeme důkladnou prohlídku – zahradní altány dřevěné fotografie vás nakonec jistě přesvědčí, že ať už vaše volba padne na kterýkoliv typ altánu, nebudete litovat.

Zahradní altány máme úspěšně za sebou, ale co když vám z nějakého důvodu nevyhovuje? Nevadí, výše zmíněný prodejce totiž nenabízí jen dřevěné zahradní altánky, ale také dřevěné zahradní domky. Ty lze využít nejen na skladování nářadí, ale samozřejmě i jako přístřeší pro pohodové posezení. Na rozdíl od altánu se během letních měsíců třeba i vyspíte. A v zimě se obytný přístřešek změní na zahradní domek na nářadí.

I v případě zahradních domků si budete moct vybrat mezi množstvím designově a rozměrově rozmanitých variant a jistě vás potěší, že nechybí ani zahradní domky s terasou – viz fotogalerie na webu.

A jak postavit zahradní domek? Zvládnete to? Nemusíte mít strach, jde o dřevěné zahradní domky s montáží přímo na vaší zahradě a vašim úkolem je pouze příprava pevného podkladu. Stejně jako v případě altánu nebudete muset betonovat či pokládat dlažbu (nicméně pokud to uděláte, rozhodně tím nic nepokazíte) a stačí, když podloží důkladně zpevníte.

Poslední typ stavby, na který nesmíme zapomenout, je dřevěný přístřešek pro auto. Pokud jste při stavbě bydlení zapomněli na garáž, nebo vám na ní nezbylo dostatek finančních prostředků, máte šanci vůz ochránit a přitom nemuset řešit nákladnou výstavbu garáže a s ní spojenou administrativu. Dřevěná garáž pro auto vypadá reprezentativně a perfektně koresponduje především s dřevostavbou.