Dovolená a cestování

Elektrocentrály pro karavany aneb opravdu se obejdete bez elektřiny?

Caravaning se v posledních letech opět vrací do móda a zažívá nebývalý boom. Možná jste cestování v obytném voze podlehli i vy, rozbili prasátko a ustájili si karavan hned vedle rodinného vozu. Nebo trendům nepodléháte a holdujete caravaningu od nepaměti? Ať už je to jakkoliv, pravděpodobně se nemůžete dočkat, až se opět vydáte na cesty. Jen si to představte – jen vy, vaši nejbližší a žádná civilizace na dohled… Počkat, ale jak se obejdete bez elektřiny?!

Caravaning je synonymum pro romantiku a není nad to alespoň na chvíli zapomenout na starosti všedních dní a nechat doma výdobytky moderní společnosti. Na druhou stranu se může delší pobyt v přírodě bez možnosti napojení do elektrické sítě proměnit v noční můru.

Spousta věcí lze řešit alternativně – pivo se stejně dobře vychladí v potůčku a svítit si můžete petrolejkou, ale co když budete muset něco opravit? A když už nic jiného, zkuste o romantice vyprávět ženám, které se bez fénu a dalších minispotřebičů jednoduše neobejdou.

Ale k věci. Zajímá vás, jak vyřešit dlouhodobý zdroj elektřiny i mimo elektrickou síť? Pořiďte si elektrocentrálu!

Elektrocentrála neboli generátor elektrického proudu je zařízení, které se využívá v místech, kde není možnost připojení k pevné elektrické sítí. Má mnoho podob a neobejdou se bez něj především stavební firmy, ale také chalupáři, jejichž rekreační domek nemá vlastní přívod elektrické energie. Pro kempování se však tyto rámové varianty nehodí a mnohem praktičtější jsou kufříkové varianty. Díky nízké hmotnosti, nízké hmotnosti a mobilitě jsou pro caravaning jako stvořené!

Jak vybrat elektrocentrálu pro obytné auto?

Je to jednodnoduché a stačí, když se budete řídit dvěma základními pravidly:

  • vybírejte si jen elektrocentrály od prověřených výrobců (např. Honda nebo Europower). Levné neznačkové výrobky mají nekvalitní křivku výstupního napětí, které po zatížení výrazně klesne.
  • zvolte elektrocentrálu, která vám poskytne dostatečnou rezervu výkonu. Slabá elektrocentrála se po připojení většího množství spotřebičů vypne.