Hobby

Elektronářadí využijeme i doma. Poradíme vám, jak vybírat!

Elektrické nářadí nedělá společnost jen profesionálům, ale často se bez něj neobejdeme ani doma. Někteří pomocníci by proto neměli chybět v žádné domácí dílně a my vám prozradíme, podle čeho se orientovat při jejich výběru!

Při nákupu bychom rozhodně neměli dbát pouze na cenu a naopak se zaměřit na kvalitní elektrické nářadí od známých výrobců. Prvotní „úspora“ se velmi brzy projeví nejen na kvalitě práce, ale i celkovém opotřebení a za dobu, kdy bychom si vystačili pouze s jediným přístrojem, tak budeme nuceni opakovat nákup několikrát. Neušetříme vůbec nic (naopak se „přeplatíme“) a navíc nebudeme spokojeni s výsledkem.

Značkové nářadí je nejen kvalitnější a jeho životnost mnohonásobně vyšší, ale zároveň se pyšní propracovanou ergonomií, která je při práci velmi důležitá. Máte-li v plánu mnohahodinové opravy a úpravy, přijde vám vhod, že vám dané nářadí nedělá mozoly a příjemně se drží. Pojďme se však podívat na to, jak vybírat jedno z nejužitečnějších nářadí vůbec – vrtačku.

Vybíráme vrtačku

Základním parametrem, podle kterého bychom se měli při nákupu orientovat, je samozřejmě výkon. S vrtačkou o výkonu 450 W vyvrtáme otvor o průměru cca 13 mm, ale 1000 W vrtačka bez problémů zvládne i dvoucentimetrovou díru. Vyplatí se zohlednit také přepínač chodu, který využijeme v případě, že se nám zasekne vrták nebo při povolování/utahování vrutů a šroubů. Velmi praktické je také rychloupínací sklíčidlo, které umožňuje rychlé vložení vrtáku bez nutnosti manipulace s přídavnou kličkou.

A jak je to s vrtačkami, které umožňují příklepové vrtání? Pro běžné činnosti je dostačující vrtačka s výkonem do 550 W a pro specializované práce při vrtání otvorů s průměrem 20 mm a více pak dostačuje výkon 750 W. Regulace otáček je v rukou elektroniky a lze ji nastavit podle momentální potřeby. Užitečné je nastavení kroutícího momentu, které je praktické při řezání závitů nebo sériovém šroubování.

Tip na závěr

V úvodu jsme zmínili, že výběr výrobce je stěžejní. Nezbývá, než doporučit značku Einhell, která patří mezi absolutní špičku. Einhell vyrábí široké spektrum nářadí, mezi kterým nechybí aku vrtačky, příklepové vrtačky, vrtací kladiva, elektrické hoblíky, excentrické a úhlové brusky, pájky či přímočaré a lupínkové pily. Za skvělé ceny je najdete na noto.cz.