Reklama

ŽĎAS - průmyslové stroje

Spolehlivý výrobce kvalitních zařízení pro zpracování kovového odpadu

Stříbrné mince

Přemýšlíte o tom, kam vložit svoje peníze? Investujte je do stříbra.

Zajímavé tipy

Skvělé tipy

Fronta na prohlídku svatováclavské koruny je minulostí. Pražská mincovna vystavuje dokonalou repliku!

Již jste někdy viděli Svatováclavskou korunu – nejvýznamnější prvek ze souboru českých korunovačních klenotů? Možná jste si ji chtěli někdy v minulosti prohlédnout, ale odradilo vás dlouhé čekání ve frontě. Jedinečná koruna je bohužel vystavována pouze ve výjimečných případech, které obvykle souvisí s významnými státními událostmi. Nyní si ji však můžete prohlédnout takřka kdykoliv se vám zamane. Poděkujte Pražské mincovně – ta totiž nechala vyrobit detailní repliku a vystavuje ji v Obecním domě v Praze.

Klenot s dlouholetou historií

Svatováclavská koruna byla vyrobena na popud českého krále Karla IV. v roce 1346. Dodnes se těší nebývalé úctě, a to i navzdory tomu, že se po zániku monarchie nestala oficiálním symbolem českého státu. Nyní je mimo jiné součástí korunové mince ČNB.

O Svatováclavské koruně se často hovoří jako o relikvii. Důvodem je fakt, že v křížku na jejím vrcholu byl původně vsazen trn z Kristovy trnové koruny. Pro českého krále to znamenalo symbolické korunování stejnou korunou jaku měl samotný Kristus.

Momentálně je originál uložen tzv. korunní komoře svatováclavské kaple katedrály Sv. Víta.

V případě Svatováclavské koruny hovoříme především o hodnotě historické, ovšem za pozornost stojí také její skladba. Byla zhotovena z 21-22 karátového zlatého plechu o síle 1 mm. Její součástí je 96 drahokamů včetně jednoho z největších safírů na světa a mimo to i 20 perel.

Nepromeškejte příležitost, udělejte si výlet s celou rodinou

Pohled na Svatováclavskou korunu, byť nejde o originál, ale „jen“ dokonalou repliku, je uchvacující. V Obecním domě je pro veřejnost vystavena od pondělí do soboty po celou otevírací dobu. Vstupné se neplatí, takže s sebou můžete vzít celou rodinu či partu přátel. Bez front a čekání ji nikde jinde neuvidíte – Pražská mincovna zabodovala!

Přidat komentář

Klikněte pro přidání komentáře

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *