Historie tradiční hry Mahjong aneb o hře, která byla svého času dokonce zakázána

Historie tradiční hry Mahjong aneb o hře, která byla svého času dokonce zakázána

Nemusíte být zrovna znalci čínských reálií, ale termín Mahjong určitě znáte. A to minimálně proto, protože si čas od času zahrajete nějakou logickou hříčku. Ale kdyby náhodou... Mahjong není nic jiného, než tradiční čínská hra, která je neskutečně populární nejen v zemi svého vzniku, ale i jinde ve světě. Legenda praví, že ji vymyslel Konfucius a tři základní dlaždice symbolizují tři základní ctnosti, které filosof definoval. Samotný termín Majhong prý pochází ze slova maque, což znamená vrabec.

Podle historiků však Mahjong pochází z čínské karetní hry Madiao, která vznikla někdy na počátku vlády dynastie Ming. Hrála se se 40ti papírovými kartami, které se podobaly kartám z hry Ya Pei. Každá karta byla označena číslem 1 až 9 a jednou ze čtyř různých barev. Šestatřicet základních karet navíc doplňovaly čtyři speciální květinové karty. Dlaždice ve hře Mahjong jsou označeny velmi podobně. Setkáme se v ní sice jen se čtyřmi druhy karet, ale v podstatě jde o 4 balíčky karet Ya Pei.

Ani tato teorie však není konečná. Podle další verze ji vytvořili čínští armádní důstojníci, kteří si chtěli během bojů tchaj-pchingů zkrátit čas. Možná, že ji nakonec vytvořil jeden čínský šlechtic nebo dva bratři z oblasti Ningpo. Ať už to bylo jakkoliv, důležité je, že hra vůbec vznikla.

Paradoxní je, že byl Mahjong v Číně na nějakou dobu zcela zakázán. Došlo k tomu v době vzniku lidové republiky Číny, kdy vládní představitelé zakázali hraní všech hazardních her – "symbolů kapitalistické zkaženosti". K jejímu oživení došlo až po kulturní revoluci, ovšem bez jakýchkoliv hazardních prvků. Tak, jak ji znali dřív, ji mohli Číňané začít hrát až v roce 1985.

Do západního světa se Mahjong dostal ve dvacátých letech minulého století, kdy ji v USA začala prodávat společnost Abercrombie & Fitch. Zájem byl značný a podařilo se ji rozprodat 12 000 souborů karet. V té době vyšel i první tištěný soubor pravidel známý jako „Red Book“. Jeho autor, Joseph Part Babcock, se pravidla Mahjongu naučil během svého pobytu v Číně a pravidla výrazně zjednodušil. Z jeho Mahjongu se stala módní záležitost, která se několik let držela značnému zájmu. O pár let později se však hráči navrátili k původním pravidlům, případně se přiklonili k některé z mnoha dalších verzí. Tak jako tak se těší značné oblibě dodnes a to i přesto, že byly odstraněny prvky hazardu a má podobu společenské hry.

Mahjong představuje perfektní způsob, jak se zabavit a zároveň si procvičit postřeh. Přejeme příjemnou zábavu.

Publikováno: 03. 06. 2013

Kategorie: Volný čas

Autor: Adam

Tagy: historie mahjong | mahjong | mahjong historie | mahjong online