Auto-moto

Ideální doba na nákup zimních pneumatik? Mimo sezónu!

Léto v plném proudu a většina řidičů nemá na nákup nových zimních pneumatik ani pomyšlení. Na druhou stranu je to ideální období, kdy lze zimní pneu koupit za velmi výhodné ceny. Můžete-li svůj rozpočet uvolnit již nyní, můžete za ně výrazně ušetřit a to zejména tehdy, rozhodnete-li se pro nákup přes internet. Nemáte-li s nakupováním zimního obutí online žádné zkušenosti, držte se následujících doporučení. Prozradíme vám, na co si dát pozor a jak při nákupu neprohloupit.

Na internetu budete, na rozdíl od pneuservisu, odkázáni sami na sebe. Lepší online prodejci sice nabízí pomocnou ruku přes chat nebo poradnu, ale na vás bude, zda jim dodáte přesné údaje o vašem vozidle (jsou uvedeny ve velkém TP). Předtím, než se rozhodnete pro konkrétní zimní pneumatiky, si ujasněte KDY a KDE budete jezdit, ale také množství prostředků, které chcete do obutí investovat. Obecně sice platí, že se na pneumatikách nevyplácí šetřit, ale s trochou štěstí narazíte na kvalitní a přesto cenově dostupné obutí.

Pozor, na jednu nápravu vždy vybírejte identické obutí, tedy pneumatiky od jednoho výrobce s totožnými rozměry a stejným dezénem. Na různých nápravách můžete používat odlišné pneu, ale za předpokladu, že mají stejnou konstrukci. Současné používání směrových a nesměrových pneumatik může výrazně ovlivnit chování vozu.

Jakmile vám nové zimáky dorazí domů, zkontrolujte si čtyřčíslí v oválném rámečku na jejich bočnici – jde o datum jejich výroby. První dvojčíslí znamená týden a druhé rok výroby. Například pneumatika s číslem 1213 byla vyrobena ve dvanáctém týdnu v roce 2013. Pneumatiky, na kterých jsou čísla pouze tři, pochází z 90. let minulého století. Stáří nových pneu, které byly uskladněny, by nemělo překročit 3 – 4 roky, ale významnou roli hraje i kvalita směsi a způsob uskladnění. V praxi mohou být rok staré nejeté pneumatiky mnohem horší než kvalitní pneu, které leží na suchém a tmavém místě deset let. Chcete-li mít jistotu, že při výběru nešlápnete vedle, obraťte se na renomovaného prodejce www.nejvyhodnejsipneu.cz .