Finance

Jak si výhodně půjčit a nespálit se?

K půjčce nás může dohnat kde co. Nepříznivá finanční situace, kdy rozpočet „nabourá“ neočekávaný výdaj, touha po lepším automobilu nebo novém zařízení do bytu… Ale ať jsou vaše důvody jakékoliv, v žádném případě s žádostí nespěchejte a nejednejte ukvapeně. Uvědomte si, že další finanční závazek ovlivní na několik měsíců až let vás i vaše nejbližší okolí. Připravili jsme pro vás několik základních pravidel, kterých byste se měli držet.

Opravdu si potřebujete půjčit?

Zásadní otázka, na kterou si musíte odpovědět ze všeho nejdříve. Skutečně se bez finanční injekce neobejdete? Zadlužování kvůli dovolené, vánočním dárkům a dalším věcem, bez kterých se dá žít je dle finančních expertů naprosto zbytečné. Zvažte, zda by nebylo lepší našetřit „ze svého“.

Účelové půjčky jsou výhodnější než neúčelové

Pokud se přeci jen rozhodnete pro půjčku, vybírejte mezi produkty, jejichž podmínky jsou nastaveny právě pro vaše specifické účely. Účelové úvěry mívají výhodnější úrokovou sazbu a nižší poplatky než neúčelové. Často však není zbytí a nakonec budete muset sáhnout po neúčelové půjčce. V takovém případě porovnejte všechny nabídky a vyberte si tu nejvýhodnější. Perfektní pomocník je služba Spočítat Půjčku.cz, kde lze rychle a jednoduše porovnat podmínky úvěrů všech prověřených bankovních i nebankovních institucí.

Tip: Koncem roku 2013 proběhl test Evropského sdružení práv spotřebitelů UMBRELLA, dle kterého je nejvýhodnější půjčka od Acema Credit Czech a.s. V portfoliu renomované společnosti ACEMA Credit najdete půjčku na cokoliv, ale také účelové úvěry na rekonstrukci, podnikání a v neposlední řadě také populární konsolidaci.

Prověřte si svého věřitele

Rozhodnete-li se pro nebankovní půjčku, buďte maximálně obezřetní. I v nebankovním sektoru působí mnoho solidních věřitelů a někteří dokonce nabízí úvěry se srovnatelnými podmínkami jako banky. Na druhou stranu ale můžete narazit také na podvodníky, kteří vás připraví o spoustu peněz a ve finále vám nakonec nepůjčí ani korunu.

Využijte nezávislé zdroje a přečtěte si recenze, kterých je na internetu dostatek. Důkladně si přečtěte smluvní podmínky a smlouvu o půjčce podepište pouze za předpokladu, že vám budou jasná všechna ustanovení. Každý solidní věřitel vám dá všechny dokumenty k dispozici a nebude na vás tlačit, abyste smlouvu co nejdříve podepsali.