Jak založit s.r.o. a podnikat? Zvládnete to i vy!

Jak založit s.r.o. a podnikat? Zvládnete to i vy!

Rozhodli jste se, že dáte vale stávajícímu zaměstnavateli a pustíte se do budování vlastní firmy? Směle do toho, nicméně vás nejprve čeká její založení. Přikloníte-li se ke společnosti s ručením omezeným (s.r.o.), což je v ČR nejoblíbenější forma podnikání, získáte hned několik konkurenčních výhod oproti OSVČ. Zajímají vás detaily? Podnikání pod hlavičkou firmy má určitou prestiž a stoupnete v očích klientů i obchodních partnerů. Navíc nebudete ručit vlastním majetkem, ale pouze kapitálem firmy. Nastane-li situace, kdy vaše firma způsobí škody druhé straně, budete za ně zodpovídat pouze do výše nesplacených vkladů. A ani tím výčet výhod oproti OSVČ nekončí, ale vraťme se k tomu jak založit s.r.o.

Založení s.r.o. svépomocí je ekonomická, ale administrativně náročná varianta

Nejlevnějším způsobem jak založit firmu je provést všechny nezbytné kroky svépomocí. Na druhou stranu jde zároveň o časově nejnáročnější variantu (cca 2 až 6 týdnů) – rozmyslete si proto předem, zda se vám nevyplatí využit služeb odborníků, kteří pro vás společnost založí na klíč. S.r.o. lze založit pouze pod dohledem notáře. Alfou a omegou je společenská smlouva, která musí (dle platné legislativy) obsahovat tyto údaje:
  • název společnosti a adresu jejího sídla
  • výčet společníků
  • předmět podnikání
  • výši základního kapitálu a výši jednotlivých vkladů od všech společníků (včetně způsob a lhůty splacení vkladu)
  • jména a bydliště prvních jednatelů a jejich funkce
  • jména a bydliště členů první dozorčí rady (bude-li se dozorčí rada zřizovat)
  • určení správce vkladu
  • způsob vytvoření rezervního fondu

Co ještě byste měli o zakládání s.r.o. vedět?

Název společnosti nesmí být klamavý a zaměnitelný s jinou firmou. Musí obsahovat „s.r.o.“, „spol s r.o.“ nebo nezkrácené označení „společnost s ručením omezeným“. Minimální základní kapitál již není 200 000 Kč, ale od 1.1.2014 pouze 1 Kč. Na základě typu podnikání budete muset získat i příslušná živnostenská oprávnění. U firmy, které se zabývají činností spadající pod „volné živnosti“, pravděpodobně nebudete mít problém, nicméně v případě koncesované nebo jiné živnosti se může proces zakládání s.r.o. nepříjemně protáhnout. Další důležité informace o tom jak založit s.r.o. najdete na www.jak-zalozit-sro-a-podnikat.cz.