Auto-moto

Jízda na zimních pneumatikách i v létě? Zbytečný hazard!

Léto je v plném proudu, ale někteří motoristé přesto doposud nepřezuli zimní pneumatiky. Důvod je prostý – zatímco přezutí na zimní obutí definuje zákon, letní pneumatiky povinné nejsou. Jediným limitem je minimální hloubka dezénu, která by neměla být menší než 4 mm. Na zimních pneumatikách se skutečně dá jezdit celoročně, ale logicky nejsou pro jízdu ve vyšších teplotách ideální. Vyrábí se ze speciální směsi, která je určena do nízkých teplot a v jiných podmínkách dochází k jejich nadměrnému opotřebení.

Ale ani to není všechno – jízda na zimních pneumatikách je příčinou vyšší spotřeby a nadměrného hluku (tedy výrazného snížení jízdního komfortu). Podstatnou roli hraje i bezpečnost. Vyšší teploty snižují jejich přilnavost a pevnost a zvyšují brzdnou dráhu vozidla. Při rychlosti 100 km/h až o 6 metrů, což může být rozhodující. Pokud stále jezdíte na zimních, případně jsou vaše stávající letní pneumatiky nevyhovující, poradíme vám, podle čeho se při výběru těch nových orientovat.

Vybíráme letní pneumatiky

Důvody, proč po zimě opět přezout pneumatiky na letní, jsme zmínili výše. Výběr letních pneu ovšem není tak jednoduchý, jak se na první pohled jeví. Předtím, než učiníte konečné rozhodnutí, si proto položte několik otázek:

  • kde budete jezdit?

  • kdy budete jezdit?

  • do jaké míry vás limituje rozpočet?

Upozorňujeme, že na pneumatikách se nevyplácí za každou cenu šetřit. Ostatně jde o jediné spojení vozidla s vozovkou, při čemž styčná plocha není větší než velikost dlaně. A to už stojí za úvahu, zda se nevyplatí vsadit na prověřeného výrobce, jehož výrobky bývají pravidelně označovány za dostatečně kvalitní. Orientaci vám usnadní test německého autoklubu ADAC. Specialisté každoročně hodnotí nové typy pneumatik, které známkují podobně jako ve škole – pomocí stupnice od jedné do pěti hvězdiček. Netestují však pouze prémiové značky jako Michelin, Pirelli, Continental, Dunlop nebo Goodyear, ale také méně známé výrobky, o které řidiči jeví poměrně velký zájem.

Výsledky testů zveřejňovat nebudeme, protože není možní určit, které pneu jsou „nejlepší“. Každá kategorie má svého lídra a při výběru pneu se musíte orientovat podle údajů, které jsou uvedeny v technickém průkazu vašeho vozidla. Přesto byste však testy od ADAC neměli přehlédnout. Lepší vodítko, které vás nasměruje na ideální kombinaci spolehlivosti a ceny, nenajdete.