Kontaktní čočky - jaké jsou jejich výhody a nevýhody?

Kontaktní čočky - jaké jsou jejich výhody a nevýhody?

Nabídka klasických dioptrických brýlí je neskutečně pestrá a v podstatě se z nich stal módní doplněk. Najít stylové obruby, které budou odpovídat vašemu vkusu a podtrhnout celkový dojem z vašeho outfitu, nepředstavují žádný problém, ale co když vám dioptrické brýle překáží? Pokud aktivně sportujete, nebo se s brýlemi cítíte jako „za sklem“, můžete je nahradit kontaktními čočkami. Předtím, než se uchýlíte k nákupu, byste se s čočkami měli blíže seznámit. Kontaktní čočky nepatří mezi horké novinky, ale možná vás překvapí, že ty první vznikly již v roce 1887 a byly ze skla. Postupem času se zdokonalovaly a první kontaktní čočky z polymeru se zrodily v 60. letech 20. století. Revoluci měl na svědomí český profesor Otto Wichterle a inženýr Drahoslav Lím. Typy kontaktních čoček – podle typu materiálu se kontaktní čočky dělí na měkké a tvrdé.

Výhody a nevýhody měkkých kontaktních čoček

Měkké kontaktní čočky se vyrábí z hydrogelu a silikon-hydrogelu. Silikon-hydrogelová varianta se chlubí vysokou propustností kyslíku a je vhodná pro dlouhodobé nošení a to i přes noc. Propustnost kyslíku je velmi důležitá vlastnost, bez ní by uživateli hrozily záněty a další nepříjemná a nebezpečná onemocnění. Nevýhodou měkkých kontaktních čoček je jejich menší odolnost. Tvoří se na nich bílkovinné a lipové usazeniny a je třeba je pravidelně měnit.

Výhody a nevýhody tvrdých kontaktních čoček

Tvrdé kontaktní čočky se vyrábí individuálně s ohledem na potřeby konkrétního uživatele (např. na specifické oční vady). Nejsou propustné a jejich nošení není tak pohodlné jako tomu je u měkkých čoček. Uživatelům často déle trvá, než si na tvrdé kontaktní čočky zvyknou.

Jak dlouho lze kontaktní čočky nosit?

Doba nošení souvisí s výše zmíněnou propustností. Ideální je denní režim nošení, kdy uživatel nosí kontaktní čočky přes den a večer je sundá a vyhodí. Do očí se nemůže dostat infekce a nebude docházet k vysušování. Čočky, které jsou určeny pro denní nošení, ale lze je používat 14 dní nebo měsíc, se musí večer vkládat do speciálního roztoku. Tip: vysušování očí hravě vyřeší oční kapky Některé kontaktní čočky umožňují prodloužený režim nošení který trvá cca 6 dní v kuse. Kontinuální nošení (tedy dlouhodobé nošení po celou dobu použitelnosti čoček) musí schválit oční lékař.

Publikováno: 10. 07. 2014

Kategorie: Zdraví

Autor: Adam

Tagy: výhody a nevýhody kontaktních čoček