Auto-moto

Kupujete starší dodávku? Víme, na co si dát pozor!

Potřebujete vlastní dodávku, ale nemůžete si dovolit pořízení nového vozu? Pokud vám nezbude, než si pořídit pomocníka z druhé ruky, budou se vám hodit následující tipy. Vybrat v dnešní době opravdu zachovalý kousek je úkol hodný mistra. Experti ze společnosti Cebia tvrdí, že stočené kilometry má více než 40 % všech ojetin. Mnohem horší je ovšem „maskování“ bouraných vozů, které jsou následně prezentovány prodejcem jako nebourané. A budete-li mít opravdu velkou smůlu, narazíte na kradenou dodávku, kterou vám pak zabaví PČR… Ale pryč s pesimismem – je reálná šance, že u renomovaného prodejce narazíte i na užitkové vozy ve velmi slušném stavu.

Kontrola dokladů

Proces kontroly vybrané dodávky začněte důkladnou prověrkou dokladů. Porovnejte informace na papíře se skutečností a ověřte si, že k vozidlo není vázán úvěr nebo leasing. V tomto ohledu je mnohem bezpečnější bazar užitkových vozů – garantuje vám, že vozidlo není kradené či zatížené dluhy. Tuto záruku při koupi přes inzerát bohužel nedostanete. Servisní knížku by vám měl prodejce ukázat zcela automaticky. V opačném případě jde o jasnou indicii, že dotyčný „něco“ tají.

Nejlepší volbou bývá bazar, který se na prodej dodávek specializuje. U takového prodejce se s problémy setkáte méně často než v autobazarech, kde se užitkové vozy prodávají jen okrajově.

citroen-jumpy

Kontrola karoserie, interiéru a podvozku

Závažnější nehody zanechávají na karoserii stopy. Zkontrolujte spáry mezi komponenty a odstíny laku na jednotlivých částech. Prohlédněte si také místa, která podléhají korozi. Prověrkou musí projít také podvozek – především podlaha, výfuk a olejové netěsnosti. Technické potíže prozradí i nerovnoměrně sjeté pneumatiky.

Věnujte pozornost i interiéru. Znečištěný vnitřek vozidla svým způsobem prozrazuje, jak se bývalí majitelé o dodávku starali. Ohmataný volant a ošlapané pedály prozrazují, že by údaje na tachometru nemusely sedět.

Testovací jízda

Během testovací jízdy sledujte, zda automobil dobře drží stopu, jak brzdí a jak se chová v zatáčkách. Pokud si s výběrem dodávky nevíte rady, vezměte si s sebou do bazaru na pomoc nezávislého mechanika. Solidní prodejce vám dodávku zapůjčí i na prohlídku do blízkého servisu.

1 komentář

Klikněte pro přidání komentáře

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *