Zdraví

Kustovníce aneb malý zázrak ze země čínského draka

Líbil se vám článek o blahodárných účincích zázvoru? Pakliže jste se rozhodli udělat pro své zdraví maximum, nemusíte zůstat jen u populárního orientálního koření. Existuje celá řada přírodních léčiv, které se vyznačují vynikající chutí a zařadily se tak mezi nepostradatelné ingredience každého dobrého kuchaře. I dnes zavítáme do dalekého orientu a zaměříme se na rostlinu, jejíž plody se staly tradiční součástí čínské medicíny. Řeč je o kustovnici čínské, neboli goji. Může se pochlubit celou řadou pozitivních účinků na lidské zdraví a navíc i unikátní chutí, kterou si oblíbíte i vy. Pojďme se spolu podívat, co je ovoce, nemálo podobné šípku, vlastně zač.

Sušené borůvky? Kdepak, goji!

Sušené plody kustovnice připomínají šípky, ale také sušené borůvky. Nenechte se však zmást, mají daleko silnější účinky a pro mnohé i vytříbenější chuť. Goji má pozitivní účinky na činnost ledvin a jater, posiluje celkovou obranyschopnost organismu a imunitu, snižuje krevní tlak, redukuje astma a některé alergie a zároveň pomáhá při činnosti krvetvorby. Máte-li atopický ekzém, zamilujete si ji. To, že je kustovnice čínská je všestranný lék, ví téměř každý, ale málokdo tuší, že je i účinné afrodisiakum. Kustovnici je vhodné konzumovat při zvýšeném pracovním vypětí, stresu a nemoci. Velmi zajímavý je fakt, že lidé žijící v oblasti, kde se kustovnice pěstuje již několik tisíc let, se dožívají nejvyššího průměrného věku. Podrobné informace o složení kustovnice a další cenné rady najdete na webu kustovnice-cinska.biz.

Čístá jako levandule

Následujících pár řádků věnujeme rostlině pocházející z východního středomoří, jež je spojována s čistotou, umýváním a v poslední době i parfumerií a kosmetikou. Vytrvalý polokeř s romantickým názvem levandule je další z rodiny přírodních léčiv a může se pochlubit mnoha nezanedbatelnými účinky, které stojí za pozornost. Vzhledem k mnoha druhům je dobré specifikovat, o kterou rostlinu jde. Léčivá je především levandule lékařská, která slouží jako účinné sedativum, ale i relaxační a vzpružující přísada do koupele. Milovníci fauny jistě znají levanduli francouzskou, která je ozdobo mnoha zahrad. Stejně jako u jiných přírodních léčiv však platí, že by se mělo jejich užívání zkonzultovat s lékařem.

Přidat komentář

Klikněte pro přidání komentáře

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *