Elektronika Slidery

LCD je minulost, do obýváku patří LEDka!

Dominantou každého moderního obýváku je televize s pořádnou úhlopříčkou a zatímco ještě relativně nedávno hrály prim „elcédéčka“, momentálně jdou na dračku „ledky“. Chlubí se intenzivnějším podsvětlením, nižšími rozměry a kromě toho i nižší energetickou spotřebou. Pro všechny, kteří si momentálně pohrávají s myšlenkou, že starou (televizi, ne manželku!) vymění za novou, jsme proto připravili přehledný manuál s několika praktickými radami. Co by vás mělo při výběru LED televize zajímat?

LED televize jsou sice o něco dražší, než klasická LCD, ale s ohledem na delší životnost, úspornější provoz a mnohem lepší technické parametry se LED TV určitě vyplatí. Tenčí panel LEDky vypadá mnohem elegantněji a jistě nepohrdnete ani jasnějším obrazem, dvakrát širším barevným spektrem, lepší odezvou (oceníte zejména při sledování sportovních přenosů) a dokonalým zobrazením černé a bílé.

Co se týče dalších atributů, jako je tuner nebo jas, můžete je hodit za hlavu. Prakticky všechny moderní LED televize mají digitální tuner (případně hybridní analog/digitál) a dostatečně vysoký jas (na rozdíl od nejlevnějších LCD).

Jak velká není příliš velká?

Na začátku jsme nezapomněli zmínit popularitu televizorů s velkou úhlopříčkou, nezapomínejte však na tuto mnemotechnickou pomůcku – ideální délka úhlopříčky není větší než ¾ vzdálenosti, ze které televizi sledujeme.

Na DVD se začíná prášit, budoucnost je Blu-Ray

V blízké budoucnosti můžeme počítat s plným vysíláním v HD a DVD disky upadnou v zapomnění. Budeme sledovat filmy na Blu-Ray a již nyní se proto vyplatí investovat do televizoru s Full HD, tedy rozlišením o 1920×1080 bodů.

Chytrá bedna

Stále více televizorů se prodává pod označením „Smart TV“, což znamená, že si s ní užijete mnohem více zábavy než s obyčejnou „bednou“. Kromě toho, že můžete sledovat to, co chcete a kdy chcete (TV archivy, fukce TimeShift pro zastavení živě vysílaných přenosů a videotéky), můžete surfovat na internetu, připojit televizor do domácí sítě a propojit ho s dalšími zařízeními jako je fotoaparát, tablet nebo notebook. Se „smartkou“ leze stejně dobře komunikovat přes Skype a u nejmodernějších modelů dokonce ovládat hlasem nebo pohyby rukou.

Největšímu prodeji se již několik let těší televize Samsung, jejichž bohatý výběr si můžete prohlédnout u jednoho z největších prodejců LevnéElektro.cz.