Technika

LED: Nejpřirozenější a nejúčinnější umělé osvětlení

První Light-Emmiting Diode neboli LED zkonstruoval Nick Holonyak Jr. již v roce 1962, ale opravdový boom technologie zažívá až v posledních letech. Drobný polovodičový světelný zdroj má oproti jiným zdrojům světla celou řadu výhod s nachází tak využití u stále většího množství zařízení. Vstup LED technologií na pole světelných zdrojů tak byl samozřejmý.

Největší výhody LED

LED žárovky mají přibližně 10x větší účinnost než klasické žárovky a zhruba 2 x větší než nejmodernější zářivky. Nepřekonatelnou výhodou je schopnost vyzařování světla v požadované barvě bez nutnosti komplikované kombinace složitých filtrů. Světlo, které toto úsporné osvětlení vydává, je tak mnohem přirozenější a tedy i příjemnější než v případě jiných zdrojů. Tuto vlastnost výrobci hojně využívají u osvětlení s funkcí „stmívání“. LED diody vyzařují světlo stejné barvy i při snížení napájení, kdežto klasické žárovky svítí žlutěji.

Mezi další výhody patří i dobrá odolnost vůči nárazům a extrémně dlouhá životnost.Výrobci udávají až 50.000 hodin. Životnost LED žárovek je několikanásobně vyšší oproti zářivkám nebo dokonce původním vláknovým žárovkám. LED žárovky také svítí na plný výkon ihned po rozsvícení a neobsahují škodlivé látky jako je rtuť.

Není LED jako LED

S masivním nástupem LEDek se však na trh dostalo i značné množství nekvalitních čínských výrobků, které jsou sice o poznání levnější než kvalitní žárovky, ale jejich parametry ani zdaleka neodpovídají těm, které uvádí výrobci. Nepodléhejte proto klamné představě úspory, kterou ve vás mohou vyvolat nekvalitní čínské žárovky a spolehněte se na výrobky od některého z prověřených výrobců. Jedničkou v segmentu výroby LED diod je jihokorejská firma SAMSUNG, jejíž žárovky mají barevnou teplotu 2700K (tzv. ideální teplota bílé) a jsou k mání za velmi příznivou cenu. Údaje, které SAMSUNG uvádí, jsou zcela pravdivé a žárovky plně svítí ihned po zapnutí, jsou úsporné a vydrží v provozu velmi dlouho.