Zvířata

Hledáte nejlepšího přítele? Mohl by to být španěl…

Je vám doma tak nějak smutno a nevíte, co s volným časem? Jednoduchá rada zní:“Pořiďte si pejska!“ V prvé řadě samozřejmě musíte zvážit všechna pro a proti a zohlednit, zda bydlíte v bytě nebo rodinném domku. A zatímco v případě rodinného domu se zahranou nebude volba plemene ničím omezen, obyvatelé bytů mají výběr o to složitější. Dalším kritériem by měly být vaše chovatelské zkušenosti. Pokud jste doposud žádného psa neměli, orientujte se na poslušnější rasy. V případě tvrdohlavého pejska musíte počítat se spoustou problémů, které mohou vyústit v ochlazení vztahu mezi páníčkem a čtyřnohým kamarádem.

Zkušení chovatelé rady ohledně výběru pejska nepotřebují, ale pro ty ostatní máme dobrou zprávu. Máte-li na svého budoucího psího kamaráda spoustu požadavků, vyberte si malého kontinentálního španěla.

Malý kontinentální španěl (jinak také papillon nebo phaléne – podle typu uší) je pejskem nevelkého vzrůstu, avšak s obrovským srdcem. Že nevíte, co si pod španělem představit? Vzpomeňte si na obrazy slavných malířů, kteří vyobrazovali šlechtičny s malými roztomilými psíky. Ale to není všechno, o několik staletí zpátky španělé věrně doprovázeli pány na lov. Jejich proporce sice na medvědy nestačily, ale dynamická stavba těla dala zabrat nejednomu zajíci, lišce, ale i divokému praseti.

Důvodů, proč sáhnout právě po malém kontinentálním španělovi, je poměrně mnoho. Minimální váha pejska činí 1,5 kg a bez problémů ho ubytujete v bytě. Ovšem pozor, španěl není žádný povaleč a naopak miluje dlouhé procházky v parku. Jeho další devizou je veselá povaha a inteligence – jde o velmi učenlivého psíka, který nezkazí žádnou legraci. V žádném případě si ho však nepořizujte, pokud na něj nebudete mít čas. Španělé se bez přítomnosti rodiny neobejdou.

Zmínili jsme, že narazíte na dvě varianty, které se liší pouze postavením uší. Ať už si však vyberete phaléne nebo papillon štěňata, vždy se můžete obrátit na chovatelskou stanici Arthur Bell, která se chovem malých kontinentálních španělů zabývá již deset let. Více informací získáte na www.arthurbell.cz.