Finance

Mezinárodní faux pas: Česká republika má další úřednickou vládu

Česká politická scéna je opět středem pozornosti a bohužel ve špatném slova smyslu. Před několika týdny proběhla rozsáhlá policejní razie, během které byla zadržena Jana Nagyová, tajemnice dnes již bývalého premiéra Petra Nečase. Žena, která byla již v minulosti kritizována za nepřiměřeně vysoké platové ohodnocení a pochybně získaný vysokoškolský titul, propojila tři samostatné kauzy. Byla zatčena v noci na čtvrtek 13. června a kromě ní policie stíhá také šest dalších vysokých úředníků a politiků ODS.

Zeman si úřednickou vládu pochvaluje, nebude prý tutlat aféry

Zajímavé novinky ze světa financí zcela zastínila politika. V souvislosti s obviněním Jany Nagové podal bývalý premiér Nečas demisi a jeho vláda padla. Bez premiéra jsme samozřejmě nezůstali a prezident Miloš Zeman jmenoval do funkce Jiřího Rusnoka. Ten se úřadu ujal 25. června a novou vládu sestavil velmi rychle, za což mu Zeman poděkoval. Podle prezidenta se nová vláda skládá z odborníků, kteří se s problematikou resortů nemusí seznamovat a naopak mohou rovnou začít pracovat. Nově zvoleným ministrům doporučil, aby se „nenechali otrávit mediální kritikou závistivých hlupáků“. Podle Zemana je nová úřednická vláda zárukou, že se případné aféry budou řešit a nikoliv zametat pod koberec, jak tomu bylo v případě vlády minulé.

Němcová si ministry nepřipila – vláda je prý toxická a ona s nimi falešnou hru hrát nebude

Úřednický kabinet byl jmenován ve středu 10. června na Pražském hradě, kde nový premiér Jiří Rusnok představil Zemanovi jednotlivé členy své vlády. Poté ministři předstoupili a složili slib. Na hrad je z Kramářovy vily, kde se sešli kolem desáté hodiny ranní, dopravil autobus a po složení slibu proběhl slavnostní přípitek. Toho se však nezúčastnila šéfka Sněmovny Miroslava Němcová, která sál opustila ihned po prezidentově proslovu. Uvedla, že „vláda je toxická a nebude s ní hrát falešnou hru“.