Finance

Nebankovní půjčky aneb kde vám opravdu půjčí?

Synonymum pro výhodnou půjčku je banka. Bankovní společnosti byly vždy zárukou výhodných podmínek a bylo-li to možné, spotřebitelé se s žádostí o úvěr obraceli právě na ně. Oproti tomu nebankovní subjekty v minulosti platily za nevýhodnou alternativu, v krajním případě pak lichvu nebo podvod. Ale co když to v bance nejde – má vůbec cenu žádat o nebankovní půjčku? Samozřejmě, že má, ale musíte vědět, na koho se obrátit…

I nebankovní půjčka může být výhodná

Představa, že nebankovní půjčky nemohou být tak výhodné jako klasické bankovní úvěry, je poněkud mylná. V současné době totiž renomované nebankovní společnosti směle konkurují bankám a v některých případech dokonce nabízí i výhodnější podmínky. To se týká především spotřebitelských úvěrů s vyšším úvěrovým rámcem.

Samozřejmě platí, že pří výběru nebankovního úvěru je na místě opatrnost, protože v nebankovní sféře působí značné množství tzv. úvěrových predátorů. Ti na spolehlivé a solidní nebankovní instituce vrhají špatné světlo, nicméně dle posledních průzkumů se veřejnost nebankovních půjček nebojí tak, jako v minulosti.

Dostupnost a rychlé vyřízení bývá vykoupeno vyšší RPSN

Dalším důvodem, který žene spotřebitele do bankovního sektoru, je dostupnost. Příkladem budiž nebankovní půjčky bez registru či potvrzení o příjmu, které jsou určeny specifické sortě spotřebitelů. Lidé, kteří neuspěli s žádostí o půjčku v bance kvůli přítomnosti v registru dlužníků nebo jen nejsou dostatečně bonitní, mohou využít právě tyto nebankovní produkty a získat potřebné finanční prostředky v rekordně krátkém čase. Tyto typy půjček jsou spojeny s vyššími úroky či poplatky, ale s tím musí rizikoví klienti počítat.

Nejoblíbenější nebankovní půjčky

Svébytnou kategorii nebankovních produktů tvoří tzv. SMS půjčky neboli mikroúvěry. Jde o nejdostupnější půjčky vůbec a jejich úvěrový rámec je nastaven tak, aby na ně dosáhl opravdu každý. Pro spotřebitele, kteří si potřebují půjčit několik set až tisíc korun a překlenout tak kratší časové období v řádu dní, jsou ideální alternativou.

Vyřízení SMS půjček probíhá online a stačí, když žadatel vyplní předpřipravený formulář na webu věřitele. V případě renomovaných poskytovatelů se není čeho obávat a všechny důležité informace jsou zobrazeny ještě před potvrzením žádosti. Na online kalkulátoru lze nastavit požadovaný výše úvěru a termín splatnosti (SMS půjčky se hradí jednorázově). Na základě těchto parametrů pak žadatel vrátí zapůjčenou částku a fixní poplatek.

Jak vidíte, segment nebankovních půjček je velmi pestrý a najdete v něm malé i velké úvěry s rozličnou dobou splatnosti. Budete-li se držet několika základních pravidel, nestane se vám, že od vás poskytovatel půjčky vybere poplatek a vy slíbené peníze nedostanete. Vždy si půjčujte jen od známých nebankovních institucí a důkladně čtěte úvěrovou smlouvu, včetně všech dokumentů, na které odkazuje.