Nechemické čištění, které důvěrně znaly naše prababičky

Nechemické čištění, které důvěrně znaly naše prababičky

Snažíte se být ohleduplní k životnímu prostředí a vyznáváte ekologický styl života? V tom případě se vám bude hodit několik praktických tipů, které vám pomohou vyčistit kuchyni i bez pomocí chemických přípravků. Co na tom, že jde o „babské“ rady, kterými se řídili již naši předkové – stejně dobře fungují i v moderní domácnosti. A nejsou šetrné jen k přírodě, ale také vaší kapse...

Na nádobí nepotřebujete jar – stačí sůl a voda z brambor

Skutečně, na odmočené nádobí platí kuchyňská sůl, které desinfikuje a navíc povrch nádobí jemně vybrušuje. Na náchylné materiály (např. teflon) byste čistící prostředky neměly využívat vůbec. Stačí je očistit vodou a vytřít papírem či jemnou stranou houbičky. Na starší plechové nebo cínové nádobí platí odstátá voda z uvařených brambor. Má skvělé odmašťovací schopnosti a hravě s ní umyjete celou horu nádobí. Na mosaz a sklo zase využijete sůl smíchanou s octem.

Ocet – kladivo na zničené a zašlé hrnce a sklenice

Kupte si pořádnou lahev octu a nebudete potřebovat čističe na povrchy z keramiky a kovy, které postihl vodní kámen. Necháte-li ocet působit několik hodin, hravě pak drátěnkou odstraníte staré zaschlé usazeniny, kterých jste se dlouho nemohli zbavit. Smícháte-li ocet se solí, můžete s roztokem leštit sklo a to dokonce i broušené. Stejně dobře s ním vyčistíte železo a jeho slitiny.

Na dřez a koberec platí jedlá soda

Bez jedlé sody se v moderní kuchyni neobejdete a to i přesto, že dělala společnost našim babičkám a prababičkám. Vydá za bezpočet čistících prostředků a ušetříte díky ní nemalé peníze. A k čemu ji můžete využít? S jedlou sodou lze leštit chromové nádobí, vydrhnout dřez, vana a hrnce. Slouží i jako náhražka pracího prášku, ale nezapomeňte zdvojnásobit obvyklou dávku. Slušného efektu docílíte i tehdy, když necháte slabou vrstvu sody několik hodin působit na koberec a poté vysajete výkonným vysavačem. Soda mimo jiné zvládne i olejové skvrny (její složení se podobá saponátů, ale obsahuje mnohem méně toxinů).

Se zápachem a skvrnami zatočí citron

Posledním pomocníkem, který ve vaší kuchyni určitě nechybí, je citron. Ten si můžete dát do čaje, ale také díky němu vypudit nepříjemný zápach z odpadkového koše nebo skříňky. Respektive jeho nastrouhaná kúra. S citronovou šťávou zase vyleštíte nábytek a navrátíte někdejší lesk dřevěným skříňkám i podlaze. Stačí ji smíchat s olivovým olejem (v poměru 1:1), který zastává leštící složku. Dohromady se solí se zase promění na „odrezovač“ starého nádobí. Citronovou šťávu využijete také v rámci praní bílého prádla. Přidáte-li cca 1 dcl šťávy a jednou sodu, získáte účinné bělidlo, které se vyrovná chlóru.

Publikováno: 08. 10. 2013

Kategorie: Skvělé tipy

Autor: Adam

Tagy: nechemické čištění