Bydlení

Nejlepší garážová vrata – která to jsou?

Rozhodli jste se, že investujete do nových garážových vrat a vrátíte své garáži někdejší lesk? Děláte dobře. Moderní garážová vrata osvěží celkový vzhled garáže a potažmo i celého bydlení. Zároveň jsou v mnoha ohledech praktická a správnost své investice si uvědomíte vždy, když s nimi budete manipulovat. V každém případě si ale budete muset vybrat mezi sekčními a rolovacími vraty. Zajímá vás, co mají obě varianty společné a v čem se naopak liší?

Jak sekční, tak rolovací garážová vrata vám usnadní přístup do garáže. Nadále nebudete muset myslet na to, zda je před vraty dostatek místa pro jejich otevření. Může zaparkovat třeba pět centimetrů před nimi. Potěší vás i pevná konstrukce, kterou nerozhodí ani drsnější povětrnostní vlivy a pravděpodobně ani nezvaný host, který se rozhodne prozkoumat vaši garáž zevnitř. A aby toho nebylo málo, počítejte také s velmi dobrými protihlukovými a termoizolačními vlastnostmi. Ve vaší garáží bude najednou mnohem příjemněji a to v průběhu celého roku.

Rolovací vrata

Rolovací garážová vrata mají mnoho společného s předokenními roletami. Pohyb vrat spočívá v narolování úzkých lamel na hřídel připevněnou na překladu nad garážovým otvorem. Většina výrobců nabízí několik typů lamel a to válcované nebo extrudované. Čekáte-li od svých vrat lepší termoizolaci, sáhněte po výplni z polyuretanové pěny.

Obrovská výhoda rolovacích vrat spočívá v možnostech jejich využití. Instalace je možná takřka v jakékoliv garáži, nezávisle na dispozicích. Rolovací vrata mají minimální nároky na prostor a jejich konstrukce je přesto velmi odolná a bezúdržbová.

Sekční garážová vrata

Sekční garážová vrata tvoří soustava panelů, které se zasouvají po kolejnici směrem ke stropu nebo do boku. Díky kolejnicím jsou velmi odolné a vydrží v provozu velmi dlouho. O bezpečnost se starají bezpečnostní zámky a při neopatrné manipulaci tak nemůže dojít k přivření prstů.

Pokud vás v případě rolovacích vrat zaujala možnost jejich konfigurace, pak vás sekční vrata „dostanou“ o to víc. Výběrem barvy (nebo dekorativní fólie imitující povrch dřeva) totiž individualizace teprve začíná. Podle svého vkusu můžete zvolit specifický typ povrchu a prolisu.

Která značka garážových vrat je nejlepší?

Nechcete se při nákupu spálit a hledáte nejlepší poměr mezi cenou a kvalitou? K předním výrobcům garážových vrat patří společnosti LOMAX, MINIROL a HORMANN, jejichž nabídku najdete na www.rolety-vrata-zaluzie.cz. Web provozuje společnost Perfecta s.r.o., která mimo jiné dodává také markýzy, vjezdové brány, sítě proti hmyzu a stíníci prvky.