Vzdělání

Několik tipů pro efektivní přípravu k maturitě

Letošní maturanti to mají za pár, jejich zkouška dospělosti se blíží světelnou rychlostí. Mají poslední možnost zatnout zuby a začít si svědomitě opakovat maturitní otázky. Pro ty z vás, kteří se důležité zkoušky bojí, jsme připravili několik užitečných tipů, které vám při studiu přijdou vhod. Tady je máte.

Klidné prostředí je základ

Ruku na srdce. S kamarády je sice legrace a „učení“ se v jejich společnosti tak netáhne, ale nakonec zjistíte, že jste probrali všechno možné, jen ne důležitou látku. Chcete-li se na maturitu skutečně připravit, vyčleňte si čas, po který nebudete brát telefony a reagovat na zvonek u dveří. Jedině v klidném prostředí vám půjde učení skutečně od ruky. Za poměrně krátkou dobu tak vstřebáte mnohem více informací a pokud přeci jen látce neporozumíte, vždy ji můžete po telefonu probrat s někým, kdo v ní neplave jako vy. Musíte však doufat, že dotyčný není tak zásadový jako vy a na telefonát zareaguje 🙂

Nenechávejte učení na poslední chvíli

Takzvaný „svaťák“, tedy období těsně před maturitou, by měl sloužit k rekapitulaci. Pokud si myslíte, že za týden doženete to, co jste zanedbávali celý rok, jste na omylu. Tedy samozřejmě v případě, že nemáte fotografickou paměť. Začněte proto zkoumat učebnice k maturitě mnohem dříve, nejlépe začátkem posledního školního roku. Vyhnete se zbytečnému stresu, který je největším nepřítelem každého studenta.

Studujte z vlastních zdrojů

Učebnice pro střední školy a gymnázia jsou jsou koncipována dle předepsaných osnov a pokud jste si je za celou dobu studia nepořídili, máte nejvyšší čas. Bude se vám z nich učit mnohem lépe než ze sešitů, do kterých jste si dělali zápisky. Texty v učebnicích jsou ucelenější a obsahují informace, které jste si během hodin nestihli poznamenat. Učebnice navíc proces učení a opakování výrazně zkrátí. Nebudete muset luštit nečitelné texty ze sešitů, ale naopak se plně věnovat studiu.

Nedaří se vám sehnat materiály?

Chybí vám důležitá učebnice a zjistili jste, že místní knihkupectví zeje prázdnotou? Nepropadejte panice, veškeré studijní materiály lze objednat online. Stačí vyťukat adresu internetového obchodu UcebniceMapy.cz a vybrat si tu správnou. V nabídce najdete široké spektrum titulů, které jsou k mání za velmi příjemné ceny. Pokud již školní učebnice máte a hledáte doplňující materiály, neváhejte se zeptat odborného personálu. Ať už se jedná o matematiku nebo Český jazyk, určitě vám s výběrem poradí.