Bydlení

Nelamte si hlavu s rostoucí cenou vody a nechte si vyvrtat studnu

Ať nenecháváme zbytečně puštěný kohoutek říkávali už naše rodiče a to se cena vody nedala se současným stavem srovnat. Vodné je rok od roku vyšší a jediní, koho se to netýká, jsou majitelé vlastních zdrojů. Disponujete-li vlastní zahradou, mohli byste se k nim připojit i vy a elegantně tak vyřešit neustálé zdražování. Jediným předpokladem je fakt, že se na vašem pozemku nachází dostatečné množství podzemní vody. Přizvěte si proto na pomoc hydrogeologa nebo proutkaře (nejlépe však oba dva), kteří určí optimální místo pro realizaci studny.

Výhody vrtané studny

Pokud se odborníkům podaří najít vodu, můžete se směle pustit do budování studny. Ještě předtím se však budete muset rozhodnout pro kopanou, nebo vrtanou variantu. Až na několik málo výjimek jsou výhodnější vrtané studny, jejichž realizace je velmi rychlá a zároveň mnohem levnější než výkopové práce. Vrtání nezabere více než dva dny a je možné provést do téměř všech druhů podloží s výjimkou těch, které by mohly studnu postupně zanést.

Další výhodou vrtané studny je fakt, že budete moct čerpat čerstvou vodu přímo z pramene, zatímco v případě kopané studny pouze tu, která v ní už nějakou dobu stojí. U kopané studny navíc hrozí riziko, že vyschne a navíc je mnohem citlivější na znečištění. Do vrtané studny přitom stačí přilít trochu sava.

Kdy vrtání není možné?

Zmínili jsme, že vrtání studny je velmi rychlé. Neobejde se však bez speciální techniky, kterou je třeba dopravit až na místo vrtu. K vrtání hlubších vrtů je zapotřebí poměrně velkých zařízení, které na místo dopraví nákladní automobil. Vrtanou studnu je proto vhodné realizovat ještě před finálními terénními úpravami zahrady, kdy průjezd nákladního automobilu a umístění vrtacího zařízení nevadí. Problémové jsou také hustě osázené parcely, ve kterých k místu vrtu nevede přístupová cesta a strmé svahy. Pokud se ovšem na vaší zahradě podobné bariéry nenachází, určitě se přikloňte k vrtané studně. Další informace a vrtané studny ceník najdete na www.vrtanistudny.cz.