Technika

NFC – technologie budoucnosti, kterou využíváme již dnes

Říká vám něco Near Field Communication? Ne? A co takhle technologie NFC? O té jste již určitě slyšeli, dost možná v souvislosti s moderními platebními kartami, které umožňují bezkontaktní transakce. I k tomuto účelu se samozřejmě NFC hojně využívá, ale tím její možnosti teprve začínají!

Co je to NFC technologie?

NFC je označení pro sadu standardů, které architekturu této modulární technologie definují. Princip této technologie tkví v možnosti bezdrátové komunikace mezi několika elektronickými zařízeními na kratší vzdálenosti (většinou v jednotách centimetrů). V současné době nachází využití především v oblasti platebních transakcí, ale také k výměně dat nebo komunikaci mobilních telefonů s tagy. Technologie byla vyvinuta především pro vzájemnou komunikaci dvou aktivních nebo aktivního a pasivního zařízení. Velmi zajímavá je i komunikace s takzvaným NFC tagem.

Co jsou to NFC tagy?

Nálpeka s QR kódem a NFC tagemNěkolik NFC tagů máte možná doma i vy, například ve věrnostní kartě, kterou jste si minulý víkend přinesli domů z nákupního centra. NFC tag je v podstatě malá paměťová karta, na kterou lze prostřednictvím aktivního zařízení opatřeného NFC technologií nahrát data. Kapacita NFC tagu je ovšem velmi malá a proto nepočítejte s tím, že si na něj zálohujete svůj filmový archiv. Jde jen o pár jednotek kilobajtů, které tak akorát stačí na záznam webové adresy, identifikačního čísla, vizitky s kontakty nebo krátké zprávy. S přihlédnutím k tomu, k čemu jsou NFC tagy určeny, je ovšem kapacita více než dostačující.

NFC tagy nachází a v budoucnu najdou využití u:

  • jízdenek a předplacených kupónů pro MHD
  • docházkových a věrnostních karet
  • vizitek
  • občanských průkazů, pasů, řidičáků
  • klíčí, vstupních karet a žetonů

S NFC si můžete vyhrát i vy. NFC tagy již využívají některé aplikace ve smartphonech a vy tak můžete na tag zapsat například dobu buzení. Tag připevníte k nočnímu stolku a pokud na něj večeř přiložíte smartphone, aktivujete budík. Spoustu NFC zařízení a tagů můžete levně nakoupit na nfcmix.com.