Nízkoenergetické a pasivní stavby - úsporněji už bydlet nemůžete

Nízkoenergetické a pasivní stavby - úsporněji už bydlet nemůžete

Doby, kdy jsme při stavbě domu nehleděli na spotřebu energie, jsou ty tam a je to právě úspora, která dnes hraje prim. Není divu, že jsou stále populárnější takzvané ekonomické stavby a to jak mezi lidmi, tak i mezi samotnými stavebními firmami. Nízkoenergetické a pasivní stavby už nejsou hudbou budoucnosti, ale naopak jich přibývá jako hub po dešti. Ale jaký je mezi nimi rozdíl?

Měrná spotřeba elektrické energie běžných novostaveb se pohybuje mezi 80 a 130 kWh/m2 a u starších budov nejsou výjimkou ani dvojnásobné hodnoty. Opačným extrémem jsou domy stavěné v takzvaném nulovém standardu, jejichž spotřeba činí od 0 do 5 kWh/m2. Mnohem obvyklejší jsou ovšem zmíněné pasivní a nízkoenergetické dřevostavstavby.

Ekonomické nízkoenergetické stavby

Tabulková spotřeba energie je 15 až 50 kWh/m2, při čemž při stavbě hraje hlavní roli správné zasazení stavby na pozemek s ohledem na okolní krajinu (obytné místnosti by měly být orientovány na jih), ale také vhodný otopný systém. Ten je často doplněn o tepelné čerpadlo nebo fotovoltaické panely, které mohou vyprodukovat až 40 % energie potřebné k vytápění.

Samozřejmostí by měla být kvalitně provedená izolace z přírodních a tedy recyklovatelných materiálů. Velmi často se využívá rekuperace tepla, kdy se teplý vnitřní vzduch mísí s chladným venkovním ve speciálním zařízení – rekuperátoru. Přístroj dokáže ušetřit až 90 % tepla, které bychom spotřebovali k ohřevu vzduchu běžným topením. Současné normy však povolují i instalaci zařízen, které mají „jen“ 75 % účinnost.

Klasické topné systémy v nízkoenergetických stavbách nenajdete. Naopak se využívají zmíněná tepelná čerpadla a kotle na biomasu. Energie, kterou vyprodukují solární panely, se nejčastěji využívá pro ohřev vody a zbytek lez zpětně dodat do elektrické sítě.

Ekonomické pasivní stavby

I přes tabulkovou spotřebu 5 – 15 kWh/m2 jsou pořizovací náklady na pasivní ekonomické stavby přibližně stejné, jako náklady na realizaci běžné novostavby. Největší výhodou je samozřejmě velmi nízká spotřeba energie a v případě dobře provedené izolace také naprostá vzduchotěsnost. Nedílnou součástí pasivní stavby jsou důmyslné moderní systémy vytápění, které i v případě výpadku zaručí stabilní teplotu 13 – 15 °C. V interiéru tak lze jednoduše vytvořit dostatek tepla prostřednictvím menšího nouzového zdroje tepla. I zde hraje roli vhodná orientace domu a pro minimalizaci tepelných ztrát se využívají okna s trojitým zasklením a super izolovaným rámem.