Bydlení

Nová podlaha? Jedině z anhydritu!

Chcete si pořídit moderní podlahové vytápění nebo jen rekonstruujete dům a nevíte jakou zvolit podlahu? Mezi nejoblíbenější stavební materiály v současnosti patří anhydrit a i přesto, že o něm laická veřejnost tolik neví, přední stavební firmy ho označují jako materiál budoucnosti. V čem se anhydrit liší od betonu a proč to vypadá, že ho časem zcela nahradí?

Pojmem anhydritová podlaha většinou označujeme litou nebo sádrovou podlahu. Směs na bázi síranu vápenatého s příměsí vody, písku a dalších přísad, má podobu samonivelačního potěru, který vyniká mnoha vlastnostmi, o kterých si může beton nechat zdát. Mezi největší výhody patří:

  • dokonalé rozprostření samonivelačního potěru – povrch je rovný, hladký a pevný, s absencí diletačních spár
  • na podlahu z anhydritu lze položit libovolná krytina
  • aplikace není fyzicky náročná
  • realizace je rychlá a v běžném rodinném domě trvá zhruba den
  • po podlaze je možno již na druhý den chodit a po 4 – 5 dnech ji zatížit
  • po pokládce nejsou prostory zaprášené a znečištěné
  • ideální v kombinaci s podlahovým vytápěním – díky svému složení se prohřívá mnohem lépe než beton

Aby však bylo možno po podlaze na druhý den chodit a pár dní na to ji zatížit, musíme prostory řádně větrat. To samé platí i o pokládce krytiny. Tu je možno realizovat za řádově 3 – 6 týdnů ovšem jen pod podmínkou, že bude podlaha vysušená. Vlhkost se běžně měří CM přístrojem a v případě parotěsné a dřevěné podlahy nesmí přesáhnout 0,5 %. U topného potěru pak 0,3 % a paropropustné krytiny 1 %.

Má anhydritová podlaha i nevýhody?

Ani anhydrit není bez chybičky, ovšem nejde o nevýhodu v pravém slova smyslu. Vzhledem k tomu, že anhydrit velmi rychle tuhne a není proto čas na opravy (jak je tomu u betonu), měl by se pokládky chopit někdo, kdo s ní má zkušenosti a potřebné technické vybavení. My doporučujeme společnost Anhypodlahy s.r.o., která se pokládkou zabývá mnoho let a nasbírala spoustu kladných referencí.