O výhodách a úskalích ploché střechy

O výhodách a úskalích ploché střechy

Výběr střešní konstrukce je naprosto zásadní aspekt procesu výstavby či rekonstrukce domu. V zásadě lze volit mezi plochou a šikmou střechou, při čemž obě varianty mají své specifické výhody i nevýhody. Jak byste se měli rozhodnout a co je dobré o plochých střechách vědět?

Úspora místa a možnost dalšího využití

V případě šikmé střechy dochází k výraznému omezení prostoru pod ní. Stavebník, který se rozhodl pro dvoupatrový dům, pak má dvě možnosti – smíří se s tím, že v horním patře nebude kvůli zešikmení tolik místa, anebo dům vyžene do výšky a kromě dvou pater získá i půdu. To však znamená vyšší náklady za vytápění, nehledě na fakt, že pro půdní prostory nemusí mít využití. Díky ploché střeše lze ušetřit spoustu místa a je-li provedena kvalitní izolace ploché střechy, minimalizují se tepelné ztráty. Plochá střecha může být pochozí a lze ji využít jako terasu či na ni vybudovat zahradu. Další výhodou je jednodušší rekonstrukce plochých střech a lepší dostupnost komína a okapů v rámci pravidelné údržby. Na balancování po šikmé střeše nemá každý žaludek.

Rekonstrukci by měli provádět odborníci

V souvislosti s plochou střechou je často zmiňováno riziko zatékání. V praxi však záleží na tom, zda byla správně provedena tepelná hydroizolace ploché střechy. Svěříte-li zateplení plochých střech profesionálům, kteří dodrží doporučené technologické postupy a zvolí kvalitní materiály, nemusíte se zatékání obávat. Hlavní roli hraje tepelná izolace ploché střechy, která by měla bránit vzniku tepelných mostů a srážení páry. Kromě hydroizolačních pásů a folií se používá také stříkaná hydroizolace PUR. Na koho se obrátit? Další informace o plochých střechách najdete na www.plocha-strecha.cz. Odborníci s letitými zkušenostmi vám rádi pomohou s výběrem a postarají se o realizaci izolace.