Ostropestřec a guarana: Bylinky, které by ve vaší domácí lékárničce neměly chybět

Ostropestřec a guarana: Bylinky, které by ve vaší domácí lékárničce neměly chybět

Některým bylinám se vyplatí věnovat zvláštní pozornost. My jsme se zaměřili na ostropestřec mariánský, který se používá především při regeneraci jater a guaranu pro celkové povzbuzení organismu a navození pocitu sytosti.

Co byste měli vědět o ostropestřci?

Ostropestřec mariánský je známý také jako ostrolist, stříbrný bodlák, kristova koruna či podstřel. Jednoletá nebo dvouletá domácí bylina dorůstá až 200 cm a zahrnuje 2 druhy. Rostlina je charakteristická bodlinatými listy a na konci června purpurově červené květy na konci lodyh. Nejnovější studie ukázaly, že jde o perfektního pomocníka při prevenci proti rakovině. Bylina zabraňuje vrůstání cév do nádorové tkáně, čímž si nádor obstarává výživu z napadené tkáně. Zároveň dokáže skvěle regenerovat játra, např. po alkoholovém excesu nebo jiném působení škodlivin. V souvislosti s odbouráváním škodlivin dochází ke snížení krevního tlaku, který může být vyšší v důsledku kumulace nežádoucích látek.

Jak vám může pomoct guarana?

Guaranu důvěrně znají studenti a řidiči, kteří potřebují udržet smysly v maximální bdělosti. Z guarany se vyrábí široké spektrum přípravků proti únavě. Rostlina obsahuje látky jako teobromin, teofilin (nachází se i v čaji), díky kterým účinkuje pozvolněji a déle než kofein. Máte-li problémy se soustředěním, guarana je hravě vyřeší. Za zmínku stojí také další účinky guarany. Ženy, které by rády zhubly pár kilogramů, jistě ocení rychlejší spalování tuků.

Díky bylinkám se budete cítit lépe

Ostropestřec, guarana a další známé bylinky se používají k výrobě nejrůznějších doplňků stravy. Jsou však k dostání také v přirozenější formě. Chcete-li se o léčivé síle bylinek dozvědět další zajímavé informace, začtěte se do článků na tématickém webu zdravi-nemoc.cz.

Publikováno: 18. 02. 2016

Kategorie: Zdraví

Autor: Adam

Tagy: guarana účinky | ostropestřec