Finance

Potřebujete finanční injekci? Prozradíme vám, jaké máte možnosti!

Dostali jste se do nezáviděníhodné finanční situace? Chcete si pořídit nový automobil, ale nehodláte na něj několik let šetřit ze svého? A co vaše stávající vybavení domácnosti, neříká si o výměnu za nové? Důvodů, proč si půjčit, je velmi mnoho a pokud ve svém okolí nemáte nikoho, kdo by vám finanční prostředky poskytl bez nároku na odměnu, budete se muset poohlédnout v bance nebo nebankovním sektoru. Připravili jsme pro vás ucelený soubor rad a doporučení, kterými byste se měli při výběru půjčky řídit. V každém případě berte na vědomí, že pokud peníze akutně nepotřebujete, nepůjčujte si. Půjčka na dárky nebo dovolenou je opravdu zbytečná a zbytečně se kvůli ní můžete uvrtat do dluhové pasti.

Jak a kde si půjčit peníze?

Na známé a kamarády teď na chvíli zapomeňte a soustřeďte se na bankovní a nebankovní sektor. Jaké jsou mezi nimi rozdíly a proč byste si měli půjčit u banky, nebo naopak nebankovní společnosti?

Definovat bankovní a nebankovní půjčku je poměrně složité. Každý finanční produkt je velmi specifický a během posledních let se rozdíly mezi bankami a nebankovními institucemi do jisté míry smazaly. Ještě nedávno však platilo, že banka symbolizuje stabilitu, důvěru a výhodné podmínky. Nebankovní společnosti naopak představovaly možnost, jak si půjčit rychle a to i navzdory nižším příjmům nebo přítomnosti v registru dlužníků. Jak je to tedy doopravdy?

I dnes samozřejmě platí, že banky patří mezi nejdůvěryhodnější věřitele, ale to samé můžeme konstatovat i o prověřených nebankovních společnostech jako Home Credit, Cetelem, Provident nebo Essox. Řada z nich spadá do nadnárodních finančních skupin, což je samo o sobě zárukou kvalitních produktů a prozákaznického přístupu.

Na „obranu“ bank musíme připustit, že se polepšily a zapracovaly na rychlosti vyřízení úvěrů. Některé bankovní ústavy nabízí velmi rychlé půjčky, v rámci kterých můžete mít k dispozici peníze do 24 hodin. Na druhou stranu se musíte připravit na to, že si vás bankovní věřitel důkladně „proklepne“ a bude se pídit po vaší bonitě a případných záznamech v registru dlužníků. To samé sice dělají i zmíněné kvalitní nebankovní instituce, ale přesto jsou vůči zájemcům o půjčku tolerantnější.

Jak je to s úroky a poplatky?

Nebankovní půjčka byla v minulosti spojována s velmi vysokými úroky a poplatky a kdo měl možnost, sáhl po bankovní variantě. Ani to však dnes není pravda. Některé nebankovní půjčky mohou být za jistých okolností výhodnější než bankovní konkurence a je proto nezbytné provést důkladné srovnání. To vám může ušetřit spoustu peněz a tedy i starostí.

Měli byste počítat s tím, že si připlatíte především za rychlost vyřízení a dostupnost. Zvolíte-li půjčku, v rámci které po vás věřitel nebude požadovat doklad o výši příjmů a navíc mu nebude vadit vaše přítomnost v registru dlužníků, budete si muset adekvátně připlatit.

Chcete si půjčit opravdu rychle?

Zmínili jsme, že vyřízení půjček je mnohem rychlejší než v minulosti, přesto však musíte s určitou časovou náročností počítat. Pokud však přeci jen trváte na bleskovém vyřízení a spokojíte-li se s menší částkou, vyzkoušejte některou z populárních SMS půjček. Poskytovatelé těchto mikroúvěrů obvykle nabízí částku od několika set korun do několika tisíc a nevyžadují potvrzení o příjmu. Splatnost bývá 30 dní a za každou vypůjčenou tisícikorunu zaplatíte fixní poplatek. Mezi přední poskytovatele těchto půjček patří společnosti Ferratum a creditON.