Zdraví

Předčasná ejakulace je nepříjemný, ale řešitelný problém

Předčasná ejakulace. Problém, kterému čelí obrovské množství mužů a to především těch, kteří se sexuálním životem teprve začínají. Nejde však pouze o nedostatek zkušeností, potíže totiž mají i zralí pánové, u kterých o nedostatku zkušeností nemůže být řeč. Obě dvě skupiny pak mají něco společného – jejich předčasná ejakulace trápí nejen je, ale i jejich partnerky. Muži trpící předčasnou ejakulací často ztrácí sebevědomí a na sexuální život postupně rezignují. A to je chyba, protože existuje hned několik efektivních způsobů léčby.

Kdy je ejakulace předčasná?

Ještě předtím, než se dostaneme k tomu, jak předčasnou ejakulaci řešit, bychom ji měli definovat. Jak zjistíte, že právě vy dosahujete vyvrcholení předčasně? Podle Mezinárodní klasifikace nemocí je předčasná ejakulace popsána jako výron semene, ke kterému dochází do cca 15 sekund od počátku pohlavního styku. V praxi se však setkáte i s názory, že jde o interval okolo jedné minuty. Ve skutečnosti jde o subjektivní pohled na věc a někdo může své vyvrcholení shledat jako předčasné i když k němu dojde za mnohem delší dobu.

Existuje mnoho odborných průzkumů, které se zabývají průměrnou délkou pohlavního styku a snaží se objasnit, kdy je příliš krátký a jaká je nejkratší přijatelná doba. Důležité je ovšem pouze to, aby byli spokojeni oba partneři.

Poměrně velký problém představuje takzvaná ejakulace před branami, kdy partner vyvrcholí ještě předtím, než dojde k sexuálnímu aktu. A nepříjemné je také vyvrcholení těsně po zavedení penisu do pochvy. Někteří muži však shledávají svou ejakulaci jako předčasnou i tehdy, když vyvrcholí dříve než partnerka. A to snad nejpočetnější skupina. Zajímavé postřehy najdete i v článku „5 mýtů o předčasné ejakulaci“ zde.

Co je příčinou předčasné ejakulace?

Ve většině případů jde o zmíněné zkušenosti respektive o jejich nedostatek. S postupujícím věkem však postižení získávají sebejistotu a jejich problém pomalu zmizí. Na vině může být také nepříznivé okolní podmínky, stres, nebo strach, že se protějšku soulož nelíbí. V nejhorším případě jde o potíže fyziologického charakteru, ale i ty lze ve většině případů vyřešit.

Jak předčasnou ejakulaci léčit?

Je třeba si uvědomit, že není zač se stydět. Jde o běžný problém, se kterým se potýká obrovské množství mužů a důležitá je především psychická pohoda. Nebojte se se vše probrat s partnerkou a od věci není ani návštěva u odborníka.

Pomoci vám mohou také rozličné techniky jako jsou Kegelovy cviky, hluboké dýchání či změna sexuální polohy. Zafungovat mohou i znecitlivující krémy a kondomy.

A co si počít tehdy, když potíže i přes vaši snahu přetrvávají? Na trhu jsou účinné přípravky, které jsou dostupné i bez lékařského předpisu (např. Vimax, Climax Control apod.). Ideální je pak samozřejmě kombinace všech zmíněných prostředků. Další užitečné tipy najdete i zde.