Příhradové vazníky: Ideální řešení stavby krovu

Příhradové vazníky: Ideální řešení stavby krovu

Mezi střešním pláštěm a obvodovou konstrukcí nesmí chybět prvek, který přenese zatížení. K nejefektivnějším možnostem patří příhradové vazníky – možnost jejich využití je velmi pestrá, a zvládnou zatížení až do délky 30 metrů i bez středových stěn a sloupů. Příhradový vazník označuje lehkou dřevěnou konstrukci, která je v mnoha ohledech lepší než sbíjený vazník. K největším výhodám patří variabilita, úspora materiálu, rychlá a snadná montáž, ekologický provoz a v neposlední řadě možnost kombinace s klasickým krovem i plochou střechou.
Sbíjené vazníky jsou oproti příhradovým zastaralé. Jejich jediná výhoda spočívá v estetice – konstrukce vypadá mohutně, a proto se využívá při budování replik původních krovů historických budov. K nevýhodám patří zdlouhavá realizace návrhu, slabá tuhost spojů, pracná výroba, vznik nerovností a mimo jiné také nevhodnost pro liniové stavby.

Možnosti využití

Příhradové vazníky jsou velmi variabilní a lze z nich vytvořit téměř libovolnou střešní i jinou konstrukci. V praxi se využívají na střechy rodinných i bytových domů, zemědělských staveb, průmyslových objektů a v neposlední řadě na zastřešení supermarketů, škol a dalších specifických typů staveb. U stavařů jsou příhradové vazníky ceněny také pro možnost tvorby rámových a obloukových konstrukcí.

Úspora materiálu

Vzhledem k tomu, že styčníkové desky nemají vliv na dimenze dřevěných přířezů, dochází k výrazné úspoře materiálu, a to až ve výši třetiny oproti běžným spojovacím prostředkům. Roli hraje také využití maximální nosnosti – dřevěné profily široké cca 45 mm a vysoké 80 – 240 mm zvládnou překlenutí rozpětí kolem 30 metrů.

Na koho se obrátit?

Chcete se o příhradových vaznících dozvědět více? Zeptejte se odborníků z firmy Pila IZOTOM – Třešť, kteří vazníky vyrábí a dodávají zákazníkům po celé České republice. Více na www.pila-izotom.cz.

Publikováno: 12. 12. 2016

Kategorie: Bydlení

Autor: Adam

Tagy: příhradové vazníky