Auto-moto

Proč byste měli zvážit přestavbu auta na ethanol e85?

V posledních letech stoupá zájem o „bio“ a „eko“ produkty a to napříč všemi obory. Ostatně co je na tom špatného, brát ohled na životní prostředí a zároveň výrazně ušetřit? Touto cestou se můžete vydat i vy, pokud necháte přestavět svůj vůz na ethanol 85. Čeští motoristé sice o tomto typu paliva nemají tak velké povědomí jako v zahraničí, ale v jihoamerických státech, v Německu či ve Skandinávii jsou přestavby na denním pořádku. Vzhledem k tomu, že cena pohonných hmot průběžně stoupá, bude ethanol e85 hrát stále větší roli.

Odkud se bioethanol 85 bere?

Bioethanol se vyrábí z biomasy a to nejčastěji z potravin bohatých na cukry a škrob (brambory, řepa, cukrová třtina, kukuřice). Oproti ostatním palivům, která se běžně využívají v automobilovém průmyslu, má ethanol e85 mnohem nižší emise CO2.

Jaké výhody vám přestavba přinese?

V prvé řadě jde o nezanedbatelnou finanční úsporu. Ethanol e85 je zhruba o třetinu levnější než benzín a díky nižší spotřební dani. Spočítejte si, kolik ušetříte za rok – předpokládáme, že rozhodně nepůjde o zanedbatelnou částku.

Ale tím výhody přestavby na e85 teprve začínají. Za zmínku stojí i další vlastnosti bioethanolu, o kterých se tak často nehovoří. Například vyšší oktanové číslo, což v praxi znamená vyšší výkon motoru a v případě zachování výkonové rezervy pak nižší spotřebu. Emise CO2 jsou až o 70 % nižší.

Ethanol e85 hoří chladněji než benzín, čímž prodlužuje životnost motoru. Jednotlivé komponenty jsou vystaveny nižším teplotám, méně se namáhají a tvoří se na nich menší množství usazenin. A díky čistícím schopnostem jsou v čistém stavu udržovány také vstřikovací prvky.

Jak dlouho přestavba tvrvá a co dalšího byste měli o ethanolu e85 vědět?

Přestavba je rychlá a bezproblémová – trvá jen pár hodin (v průměru 2 až 3 hodiny) a např. u společnosti ASTES s.r.o. (www.e85-ethanol.eu) vás vyjde na cca sedm tisíc korun. Oproti přestavbě na LPG není nutné provádět zápis o přestavbě do technického průkazu. Montáž systému není nevratná a rozhodnete-li se, že již nadále nechcete biopalivo využívat, necháte si ho demontovat.7

S jednotkou e85 můžete parkovat i v podzemních parkovištích a možná vás překvapí, že ethanol lze míchat s benzínem (v libovolném poměru) – tankuje se do stejné nádrže jako benzín.

Tak co na to říkáte? Ethanol e85 navíc není jen jakýmsi módním eko a bio výstřelkem. Málokdo ví, že biopalivo využívaly již první automobily. Fordův motor poháněl ethanol z kukuřice a Dieselův zase olej z burských oříšků. V České republice momentálně funguje více než 250 čerpacích stanic a vypadá to, že se úspornému a ekologickému palivu blýská na lepší časy.

Přidat komentář

Klikněte pro přidání komentáře

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *