Řekněte stop kunám!

Řekněte stop kunám!

Každý, kdo chová například slepice, někdy zažil problém, že při jejich ranním budíčku jedna chyběla. Samozřejmě v tom lepším případě, u horší alternativy se vám při otevření kurníku naskytne velmi depresivní pohled na zlikvidovanou drůbež. Pravděpodobných pachatelem byla kuna.

Něco málo o tomto zvířátku

Kuna skalní se zdá býti velmi přívětivým tvorem, avšak škody, které dokáže napáchat, mnohdy dosahují neuvěřitelných výšin. Protože je u nás již pár let přemnožená a její počty se neustále zvyšují, tím se úměrně zvyšuje i počet škod. Kuna dokáže být smrtící nejen pro slepice, ale fatální následky má její počínání i na hmotném majetku. Její malá velikost jí totiž umožňuje protáhnout se malými otvory a tím vniknout například do chaty, kde vyrobí pořádný nepořádek.

Jak s nimi bojovat?

Mimo osídlené oblasti se přemnožení kun řeší klasickou honitbou. Ovšem tu není možné provádět všude. Na řadu tak přicházejí nejrůznější chemické přípravky určené pro jejich redukci. Proti kunám se nejlépe osvědčují gely, které jednoduše nanesete do pasti, čímž si zajistíte úspěch. Zvíře totiž díky speciálnímu složení neodolá a gel vždy sežere. Zejména se tak hodí například pro chataře či zahrádkáře, kteří se před ním tímto způsobem dokáží ochránit. Samozřejmě poslouží i chovatelům domácí drůbeže, kteří k likvidaci škůdců musí čas od času přistoupit.

Proč kuna tolik řádí?

Největším problémem jsou její vzrůstající počty, které jsou způsobené faktem, že v přírodě prakticky neexistuje její přirozený nepřítel. Kromě člověka ji tak nic nemůže ohrozit. Tím je samozřejmě narušen křehký potravinový řetězec, což má následně velmi tristní důsledky. Kuny se dále množí, jejich populace rostou a rozšiřují se také jejich teritoria. Nyní okupují i okraje měst, kde jsou pro ně prakticky ideální podmínky k rozmnožování a také dostatek potravy.

Publikováno: 26. 02. 2019

Kategorie: Bydlení

Autor: Adam