Finance

Semlely vás dostupné půjčky a bojíte se exekutora?

Půjčky jsou stále dostupnější a nabídky úvěrových společností na nás vyskakují z televize, tisku a na internetu. Je těžké jim odolat – všichni máme tajná přání a úvěry nám je pomáhají realizovat mnohem dříve, než bychom na ně ušetřili ze svého. Jenomže není dluh jako dluh a zatímco některé půjčky mohou být skutečně prospěšné, jiné jsou naopak zcela zbytečné. A když se jich nakupí tolik, že je nezvládneme splatit, oheň je na střeše. Respektive exekutor za dveřmi…

Dluhy nejsou ostuda, ale musí se řešit

Může se to stát každému. Stačí několik neuvážených půjček a nečekané komplikace v zaměstnání nebo v osobním životě a dluhy vzrostou do té míry, že nezvládneme zkrotit. Bylo by však bláhové, strkat hlavu do písku a myslet si, že to věřitelé vzdají a dluhy nám odpustí. Mnohem efektivnější je postavit se k problémům čelem a situace neprodleně řešit.

Pokud jste se do víru dluhů dostali i vy, máme pro vás pozitivní zprávu. V případě, že vaše dluhy nepochází z podnikání a máte dostatečně vysoký příjem na to, abyste v průběhu pěti let splatili alespoň 30% z celkové dlužné částky, můžete zažádat o osobní bankrot.

Co je to osobní bankrot a jak oddlužení probíhá?

Osobní bankrot neboli oddlužení je často jediný způsob, jak splatit alespoň část dluhů a dostat se zpět do hry. Prvním krokem je podání návrhu na osobní bankrot k příslušnému krajskému soudu, který ho zhodnotí a schválí, nebo zamítne. Návrh musí obsahovat okolnosti zadlužení a údaje o dluzích a věřitelích a návrh na splátkový kalendář.

Jestliže soud návrh schválí, věřitelé odhlasují způsob splácení. Mohou souhlasit s pravidelnými splátkami, ale stejně tak požádat o prodej nemovitého majetku. Svolí-li k úhradě formou splátek, budete muset v následujících pěti letech vyžít pouze z nezabavitelného minima. Zbylá část mzdy poputuje k věřitelům. Podmínkou je, aby celková splatná částka činila zmíněných 30 % z celkové výše dluhu. Jakmile doplatíte poslední splátku, odpustí vám soud případný zbytek.

Zažádat o osobní bankrot není složité, ale mnoho dlužníků neuspěje z důvodu špatné formulace návrhu. Pokud si nejste jistí, zda návrh zvládnete zpracovat sami, poraďte se s odborníky na oddluzteme.cz.