Auto-moto

Bez přesných snímačů by byly přístroje na palubní desce k ničemu

Moderní automobily jsou doslova prošpikovány elektronikou, která zajišťuje vysokou míru bezpečnosti a lepší jízdní komfort. Díky ukazatelům na palubní desce můžeme sledovat, co se s vozem děje a rychle reagovat na jakoukoliv změnu. Tyto ukazatelé by ovšem byly nepoužitelné, kdyby se jiné přístroje – snímače – nepostaraly o naměření daných hodnot. Nejdůležitější snímače mají za úkol měření otáček a rychlosti, tlaku, teploty a hladiny paliva v nádrži. Zaměřili jsme se na komponenty, které nabízí česká firma Mechanika Teplice, výrobní družstvo.

Snímače otáček a rychlosti

Snímače otáček pohybu jsou předpokladem pro bezpečné ovládání celé řady systémů v automobilovém průmyslu. V praxi se samozřejmě využívají také v jiných průmyslových odvětvích, a to především indukční snímače s Halovým senzorem a generátory pulzů. Fungují na principu převodu mechanického náhonu na elektrický signál a dalším využitím naměřených hodnot v počítačovém programu.

Snímače tlaku

Snímače tlaku se běžně užívají v automobilech již řadu let a od konce roku 2014 musí být b nových vozech povinně. Zároveň se využívají v průmyslu, kde se podílejí na jakosti výroby. Na přesně naměřených hodnotách často závisí celá výrobní linka. Snímače tlaku převádí tlak vody/oleje/vzduchu na analogový elektrický signál, který je dále zpracováván.

Snímače teploty

Neméně důležité je přesné měření teploty, ať už jde o instalaci snímače teploty do motoru nebo potrubí. Spousta přístrojů je na snímačích závislá, protože slouží jako ochrana před přehřátím a následným poškozením. Rychlost a přesnost snímání odpovídá konstrukci daného snímače teploty a účelu využití.

Chcete-li si přečíst podrobné informace o výše zmíněných snímačích a dalších typech snímačů, najdete je na www.mechanikadc.cz. U firmy Mechanika Teplice, výrobní družstvo seženete špičkové snímače značky VDO (obchodní značka koncernu Continental) za velmi příznivé ceny.

Přidat komentář

Klikněte pro přidání komentáře

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *