Stomatologie v proměnách času

Stomatologie v proměnách času

Bolavé a zkažené zuby, zápach z úst a nulová dentální hygiena – to vše se dá říci o středověku. S čím vším se mohli tehdejší lidé setkat, když je začal bolet zub?

Místo zubaře kovář

Starověké civilizace byly poměrně vyspělé. Ať už mayové, řekové, egypťané či římané – všichni měli zubaře. O pokrokovosti svědčí i nálezy. Například staří Egypťané vypadlé zuby nahrazovali zvířecími a upevňovali je pomocí důmyslných drátků. Také prováděli nejrůznější zubařské pokusy a některé studie tvrdí, že dokonce již tehdy poznali paradentozu. Také vyráběli první výplně do vyvrtaných zubů. Ty se skládali z ječmene, medu či okrového prášku. Podobně přistupovali k stomatologii i staří římané. Ti trhali zuby pomocí kleští, ale také se je snažili zachránit „vrtáním“ či rozvinutou dentální hygienou. Arabští lékaři vymysleli jedny z prvních zubních kartáčků a dokonce i speciální čistící vodu na zuby. Bohužel po pádu Římské říše nastal velký útlum a stomatologie se spolu s mnoha dalšími vědeckými a lékařskými disciplínami propadla na samý začátek. Středověk se pak nesl ve znamení zkažených zubů celá léta. Obyčejní lidé si nemohli dovolit ani tu nejzákladnější lékařskou péči, proto byli odkázani na „babské rady“ či potulného trhače zubů. Povětšinou však tuto práci dělal místní kovář. Existovali však i lékaři, kteří se zubami zabývali. Jedním z nich byl i německý lékař Christian Franz Paullini, který sepsal rozsáhlé dílo o lékařské účinnosti lidských a zvířecích exkrementů. Zejména na zuby radil přikládat havraní trus. Mimo jiné publikoval i dílo o tom, že veškerá bolest (i zubů) se dá z člověka vypráskat bičem.

Kouzlo bylin

Od 16. století se začaly opět používat kleště na zuby a celkově se lékářská péče o mnoho zlepšila. Později dokonce pařížský dentista vynalezl porcelánový chrup, který se stal oblíbenou náhradou. Takové vymoženosti si však mohlo dovolit jen bohatší obyvatelstvo. Ty méně majetní se museli spoléhat pouze na zdroje přírody. Ty však byly velmi účinné a byliny jsou užívané pro své blahodárné účinky dodnes. Dokonce i přes rozvinutý chemický průmysl se mnoho lidí obrací na přírodní cestu. Bylinné zubní pastybylinné ústní vodybylinné masážní gely na dásně – to vše je nejlepší cestou k zdravým dásním i zubům.

Publikováno: 01. 04. 2018

Kategorie: Zdraví

Autor: Adam

Tagy: historie stomatologie