Toužíte po perfektně rovné podlaze? Vsaďte na anhydrit!

Toužíte po perfektně rovné podlaze? Vsaďte na anhydrit!

Plánujete rozsáhlejší rekonstrukci bydlení, jejíž součástí bude také realizace nové podlahy? V tom případě by vaše volba mohla padnout na lité podlahy, které se dříve využívaly především v průmyslových objektech a kancelářích. Dnes je jejich realizace běžná také v bytech nebo rodinných domech a mezi největší přednosti patří velmi rychlá pokládka a perfektně rovný povrchu, na který lze takřka ihned položit dlažbu, koberec nebo plovoucí podlahu.

Lité podlahy nejsou drahé

Zásadní rozdíl mezi litou podlahou a klasickou betonovou stěrkou spočívá v tom, že se litá podlaha aplikuje ve velmi tekutém stavu. Realizace je téměř bezprašná a již na druhý den lze po podlaze chodit. Některé stavební firmy se sice „nové“ technologii brání kvůli vyšší ceně realizace (ta může některé klienty odradit), ale při výpočtu nákladů na pracnost pokládky dalších vrstev překvapivě zjistíte, že se cena lité podlahy vyrovná betonové stěrce.

Co je to anhydrit?

V souvislosti s litou podlahou se nejčastěji hovoří o anhydritu. Jde o vysoce tekutou hmotu, která se skládá ze síranu vápenatého, vody, písku a několika dalších přísad. Anhydritové podlahy velmi rychle tvrdnou a lze po nich chodit již po 24 hodinách. Plně zatížit pak po čtyřech až pěti dnech. Jakmile anhydritový potěr ztvrdne, je dokonalé hladký a bez trhlin. Nedochází k žádným deformacím a v tekutém stavu se sama vyrovná. Jde o ideální materiál pro pokládku na větších ploch bez dilatačních spár. Doba, po kterou lze anhydrit zpracovat, trvá zhruba tři hodiny a mezi další přednosti patří rychlé, snadné a ekonomické položení, které se obejde bez fyzicky náročné práce.

Nejen podklad, ale i finální povrch

Využití anhydritu se neomezuje pouze na podklad pro podlahovou krytinu. Velmi dobře vypadá i jako finální povrch a lze ji barevně natónovat tak, aby korespondovala s ostatními interiérovými prvky. Možná vás překvapí, že se úspěšně používá také na povrchy stěn. A nesmíme zapomenout ani na využití v kombinaci s podlahovým vytápěním. Anhydrit je homogenní směs (v podlaze nejsou vzduchové póry) a jako taková velmi dobře přenáší teplo.

Realizaci nechte na odbornících

Problémy však mohou nastav v případě nedodržení technologických postupů, ke kterým dochází především při pokládce svépomocí. Pro někoho, kdo nemá s pokládáním lité anhydritové podlahy žádné zkušenosti, může být aplikace velmi náročná a proto je vhodné nechat realizaci na odbornících. Mezi ně patří také firma Tomáš Mikšík – lité podlahy, která se pokládce věnuje od roku 2005 a každý rok realizuje téměř 20 tis. m2 podlah. Firma disponuje moderními technologiemi a provádí pokládku v rámci celé České republiky.