Finance

Trápí vás dluhy, které nemůžete splatit? Zachránit vás může osobní bankrot!

Život se někdy nevyvíjí tak dobře, jak jsme původně očekávali a často stačí jediné špatné rozhodnutí a představy o slibné budoucnosti se rozplynou do ztracena. Existenční potíže jsou většinou finančního rázu a na jejich počátku stojí neuvážená půjčka. Nebo jen komplikace, která dlužníkovi znemožní pravidelně splácet a oheň je takříkajíc na střeše. Obálky s červeným pruhem na sebe nenechají dlouho čekat a exekutor může každou chvíli zaklepat na dveře. Pokud jsme věrně popsali právě vaši situaci, vězte, že ani v tomto momentě není nic ztraceno. Z nezáviděníhodné šlamastiky vás může dostat jeden (ne)obyčejný zákon.

O osobním bankrotu neboli oddlužení jste dost možná slyšeli, ale blíže jste se o něj nezajímali. Definuje ho insolvenční zákon č. 182/2006 Sb. a jeho podstatou je odpuštění až 70 % dluhů. Ale vše pěkně popořádku.

O osobní bankrot může požádat každá fyzická osoba, jejíž dluhy nepochází z podnikání. Další podmínkou je dostatečně vysoký příjem, který postačí k pokrytí alespoň 30 % z celkové dlužné částky. Pokud soud návrh na oddlužení uzná, nastolí dlužníkovi pětiletý splátkový kalendář. Během této doby dlužníkovi zůstává pouze takzvané nezabavitelné minimum a zbytek mzdy putuje ve prospěch věřitelů. O tom, zda soud rozhodne ve prospěch žadatele, rozhoduje správně vyplněná žádost o oddlužení, ale také další faktory, mezi které patří i dlužníkova platební morálka a jeho přístup. Dostatečně bonitní dlužníci, kteří se v minulosti snažili splácet (byť nemohli dostát všem svým závazkům), mají reálnou šanci, že soud návrh na osobní bankrot uzná.

Zní to jednoduše, co vy na to? V praxi je celý proces komplikovanější a většina neúspěšných žadatelů naráží na to, že nedokáže sestavit návrh. Nechcete-li riskovat, že se celý proces zbrzdí, kontaktujte odborníky, kteří vás celým oddlužením provedou za ručičku. Doporučujeme komplexní právní služby www.centrumoddluzeni.cz, které poskytují kvalifikovaní advokáti s letitými zkušenostmi. Pyšní se stoprocentní úspěšností a rádi pomohou i vám.

S oddlužením nečekejte a pamatujte si, že vám každý den narůstají úroky z prodlení a penále. Jakmile soud návrh na oddlužení schválí, bude vás před věřiteli chránit zákon. Jakmile své dluhy splatíte, začnete nový život.