Finance

Uvažujete o oddlužení, ale nejste si jistí, zda splňujete podmínky?

Dostali jste se do finančních problémů a nevíte, jak z nich vybruslit? Věřitelé vám posílají výhružné dopisy a vy s hrůzou očekáváte, kdy se situace vyhrotí natolik, že vám na dveře zaklepe exekutor? V prvé řadě přestaňte před dluhy schovávat hlavu do písku a začněte je řešit. Neuspějete-li s žádostí o konsolidaci, stále máte šanci – požádejte o osobní bankrot.

Oddlužení neboli osobní bankrot definuje nový insolvenční zákon a zažádat o něj může každý, kdo splní následující podmínky:

  • dluhy nesmí pocházet z podnikatelské činnosti
  • statut platební neschopnosti
  • schopnost splatit alespoň 30 % dluhů během následujících 5 let
  • závazky vůči alespoň dvěma věřitelům

Nebyli jste-li v posledních pěti letech odsouzeni za trestný čin majetkové nebo hospodářské povahy, směle do toho. Díky oddlužení nebudou mít exekutoři, věřitelé a vymahači přístup k vašemu majetku a zastaví se nárůst úroků a penále a smluvních pokut.

Prvním krokem je sestavení návrhu na osobní bankrot, který vyhodnotí příslušný krajský soud. Dojde-li k jeho odsouhlasení, bude záležet na věřitelích, zda odsouhlasí úhradu formou splátek nebo požádají o prodej nemovitého majetku. V drtivé většině případů se však rozhodnou právě pro splátky.

Pokud vás osobní bankrot zaujal, ale nejste si jistí, zda jste schopni splatit alespoň zmíněných 30 %, pomůže vám kalkulačka oddlužení na webu oddluzteme.cz. Stačí, když vyplníte několik základních údajů a odešlete formulář k posouzení. O výsledku se dozvíte obratem a budete-li mít pochybnosti o tom, zda zvládnete sestavit návrh na osobní bankrot, můžete využít služeb profesionální právnické kanceláře. Budete mít jistotu, že soud návrh nesmete se stolu a vaše dluhy přestanou růst.