Bydlení

Uvažujete o vlastním zdroji pitné vody? Nechte si vybudovat studnu!

Cena vodného rok od roku stoupá a i vy si možná pohráváte s myšlenkou, že by nebylo na škodu mít vlastní zdroj pitné a užitkové vody. Máte-li vlastní zahradu, můžete problém vyřešit poměrně jednoduše – nechce si zbudovat studnu. Tedy samozřejmě za předpokladu, že se na vašem pozemku nachází dostatek podzemní vody, což velmi rychle zjistíte za pomocí hydrogeologa nebo proutkaře. Ideálně si přizvěte na pomoc oba, dosáhnete tak nejvyšší přesnosti při hledání optimálního bodu pro umístění studny. Jakmile ho odborníci objeví, máte vyhráno.

Vrtaná nebo kopaná studna?

Nachází-li se na vaší zahradě voda, nic vám ve zbudování studny nebrání. Budete se však muset rozhodnout, zda si ji necháte vykopat nebo vyvrtat. Pro hladinu vody do 10 m pod zemí se sice hodí spíše klasické kopané studny, ale v obecném měřítku bývají výhodnější ty vrtané. Vrtání studní je mnohem levnější a nezabere ani zdaleka tolik času jako výkopové práce. Realizace vrtané studny trvá maximálně dva dny a navíc není podmíněna typem horniny (je nejlepší variantou pro pro skalnaté a jílovité podloží) a jediný potencionální problém představuje, který by mohl studnu postupně zanést.

Ani tím ovšem výhody vrtané studny nekončí. Vedle dvoj až trojnásobně nižší pořizovací ceny hraje podstatnou roli i fakt, že budete mít k dispozici čerstvou vodu přímo z pramene a nikoliv tu, která už nějakou dobu ve studně „stojí“. Kopaná studna je také citlivější na znečištění a hrozí u ní riziko, že vyschne. Čištění studní vrtaných probíhá velmi jednoduše – stačí, když přilít trochu sava.

Kdy je vhodné uvažovat o výkopu?

Realizace vrtané studny se bohužel neobejde bez speciální techniky, kterou je třeba dopravit až na místo. V případě hlubšího vrtu je zapotřebí větší zařízení, které bývá umístěno na nákladním automobilu. O vrtané studni je proto vhodné uvažovat ještě před finálními úpravami terénu. Potíže mohou nastat v případě strmého svahu nebo hustě osázené zahrady bez přístupové cesty k místu vrtu. Pokud vám však ve vrtání nic nebrání, rozhodně se přikloňte k němu.