Víte, co je sublimační tisk?

Víte, co je sublimační tisk?

Už jste slyšeli něco o sublimačním tisku? Pouze víte, že tento termín existuje? Pak jste na správném místě. V tomto článku se na tuto tiskařskou technologii zaměříme mnohem podrobněji a pokusíme se upozornit nejen na princip jejího fungování, ale také na materiál, který se hodí pro jeho aplikaci. Zároveň se zaměříme na výhody i nevýhody sublimačního tisku. Společně se přesvědčíme o tom, že je jich hned několik.

Technologie založená na fyzice

Na první pohled by se mohlo zdát, že sublimační tisk je velmi složitá záležitost. Není tomu tak. Jeho podstata totiž spočívá v klasickém využití fyzikálních zákonů. V první řadě dochází ke změně skupenství specifického inkoustu. Ten je přenášen na papír a v daném momentu se mění na plyn. Důležitá je změna polymerů nacházejících se v sublimační vrstvě. Po zahřátí materiálu dojde k otevření mikropórů. Pigment po následném ochlazení zůstává natrvalo uchycen a sublimační vlákna jsou obarvena. I při nízkých nákladech budete mít opravdu syté barvy.

Jaké jsou optimální materiály?

Asi nejvhodnější materiálem pro sublimační tisk je 100% polyester. Případně je možné volit i směs polyesteru a bavlněných materiálů. Klasiku tedy představují především potištěná trička, sportovní dresy anebo polštářky či jiný textil. Výbornou volbou je ovšem i tisk na hrníčky, sklo, puzzle anebo podložky pod myš. Na potisk reklamních předmětů je termolis jako stvořený. Výsledky jsou stoprocentní.

Výhody a nevýhody sublimačního tisku

Jedním z hlavních plusů této tiskové technologie je na omak neznatelný tisk. Při osahání potištěného materiálu nenajdete nerovnosti. Tisk také bez problémů dlouhodobě odolá otěru a různým chemikáliím, s nimiž může přijít do styku. Samozřejmostí je u něj i minimální hmotnost. Prát se dají takto potištěné látky zcela běžně. Za nevýhody jsou považovány ne úplně stoprocentní barevnost a nemožnost použití sublimačního tisku na standardní tkaniny obsahující přírodní vlákna.

Publikováno: 04. 12. 2017

Kategorie: Technika

Autor: Adam

Tagy: sublimační tisk | termolisy