Reklama

Stříbrné mince

Přemýšlíte o tom, kam vložit svoje peníze? Investujte je do stříbra.

Ubytování na Slovácku

Ubytujte se v stylovém rodinném penzionu umístěném v srdci Slovácka.

ŽĎAS - průmyslové stroje

Spolehlivý výrobce kvalitních zařízení pro zpracování kovového odpadu

Dresy DDsport

Vyrábíme sportovní dresy pro všechny sporty s tradicí 25 let. Oblékáme profesionály i rekreační sportovce.

Zajímavé tipy

Bydlení

Vlastní bydlení v Brně je příliš drahé, mladí lidé začínají preferovat pronájem

Přemýšlíte o pořízení vlastní nemovitosti? Možná byste si ještě nějaký čas měli nechat zajít chuť. Za poslední čtyři roky ceny narostly o více než 40 % a momentálně je Česká republika pátou nejdražší zemí v Evropské unii. Zdražování bytů nejvíce pocítili obyvatelé Prahy a Brna. Třetí příčku si drží Hradec Králové.

Výrazný růst cen nemovitostí zapříčinila zvýšená poptávka po vlastním bydlení a méně stavebních možností než v minulosti. Co se týče Prahy, v současné době je téměř nemožné najít nový byt s cenou pod 70 000 Kč za metr čtvereční. V prvním kvartále roku 2017 se přitom pětina nových bytů prodávala pod hranicí 60 000 Kč za metr čtvereční.

Aktuální situace ohledně realit v Brně nehraje do karet ani zájemcům o koupi nového bytu. Významný propad prodejů nastal již v roce 2017 – podle stavitelů se nových bytů prodalo o 40 % méně než v roce předchozím. Jedním z důvodů bylo zdražení v průměru o 11 %.

Poptávka po nových bytech v Brně je rok od roku větší, ale nabídka se naopak zmenšuje. Město se navíc potýká s problémy s územním plánem a takřka se přestalo stavět. Situace zřejmě nebude růžová ani v budoucích letech. Nic nenasvědčuje tomu, že by se územní plán významně změnil ku prospěchu developerů.

Zatímco podle mnoha lidí je navýšení cen bytu realitní bublina, odborníci mají jiný názor. V Brně jde především o omezení a komplikace, které limitují výstavbu nových developerských projektů. Podstatnou roli však hraje také změna životního stylu – mladší generace chce bydlet ve větším městě, a proto v Brně hledá vlastní bydlení stále více zájemců.

Zdražení bytů v Brně nejvíce pocítili zájemci o 1+kk a garsoniéry. Průměrná cena za metr činila na začátku letošního roku o téměř 70 000 Kč a meziroční nárůst tak atakoval hranici 30 %. Pro většinu mladých lidí se proto jako jediné řešení jeví cenově dostupnější pronájem garsonky v Brně.

Přidat komentář

Klikněte pro přidání komentáře

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *