Zdraví

Vylisujte si doma vlastní zdravý olej, je to jednoduché

Všimli jste si, že regály v supermarketech jsou plné speciálních rostlinných olejů, mezi kterými nechybí ani konopné, dýňové, sezamové, pšeničné a další méně tradiční varianty? Nezřídka se setkáváme také s oleji z bodláků, sezamových semínek nebo lískových ořechů a od těch klasických se liší nejen složením, ale i způsobem výroby. Tyto za studena lisované oleje jsou zpracovávány mnohem šetrněji a na rozdíl od olejů rafinovaných v nich nevzniká mnoho páchnoucích a toxických látek. Výsledný produkt není čistý tuk, kterému chybí původní chuť a vůně, ale olej s obsahem vitamínů, nenasycených mastných kyselin a důležitých živin.

Lisované oleje nejsou trvanlivé

Ani lisování za studena však není dokonalá metoda a nedostatek tkví v malém výtěžku z lisování. Ten se musí nutně projevit za ceně takto zpracovaných olejů, která je mnohem vyšší než na jakou jsme zvyklí u rafinovaných. Většina z nás proto zdravé oleje přidává do studených pokrmů a rafinované využívá na smažení.

Je zde i další nevýhoda. U kupných olejů lisovaných za studena nikdy nebudeme mít jistotu, že skutečně obsahují všechny zdravé složky. Oleje se totiž kazí téměř ihned po vylisování a žádný z výrobců ho nedokáže zabalit tak, aby si zachoval své vlastnosti. Za studena lisovaný olej pak může v organismu naopak natropit více škody než užitku.

Jedině vlastní olej je zárukou kvality

Jediným způsobem, jak dosáhnout vysoce kvalitního oleje, je lisovat si jej svépomocí a hned poté zkonzumovat. A máme pro vás dobrou zprávu, není to tak složití, jak to na první pohled vypadá. Poslouží vám k tomu lis na olej PITEBA. Ovládání je velmi jednoduché a zvládne ho i žena. Nemusí se udržovat a stačí, když se po lisování vyčistí. Lze na něm lisovat semínka konopí, lnu, vlašské ořechy, kokos, podzemnici olejnou apod. a to s účinností lisování kolem 70 – 80 %. Za hodinu lze vylisovat i 2 litry čistého oleje a to i ze semínek s osemením. Lis si můžete objednat z pohodlí domova v e-shopu cistamedicina.cz.