Zdraví

Za hemeroidy se nemusíte stydět, je však třeba je léčit

Neradi o nich mluvíme, ale mohou postihnout prakticky každého. Hemeroidy označují nepříjemné onemocnění cévního systému, jehož podstatou je rozšíření zápalu žil v oblasti konečníků. Můžete se s ním setkat také jako s píštělem nebo zlatou žílou, správný název je ovšem hemoroid. Termín pochází z řečtiny a vznikl složením slov éma a roi (únik a krev). Přesně tato slova totiž vystihují typické projevy hemeroidů – úniky krve.

Hemeroidy můžeme rozdělit na vnější a vnitřní. Vnější hemeroidy vypadají jako malé drobné hrudky na žilách v okolí řitního otvoru a jedná se tedy o klasické křečové žíly. Jsou poměrně snadno léčitelné a většinou u nich k zápalu a následné expanzi nedochází. Větší potíže nám působí vnitřní hemeroidy, které se objevují uvnitř konečníku. Jsou krvácivé, bolestivé a často produkují hlen. Většinou vznikají ve vzdálenosti 3 – 4 cm od análního kanálu.

Co je příčinou hemeroidů a jaká je prevence?

Mezi hlavní faktory, které mohou zapříčinit vznik hemeroidů, patří zejména sedavé zaměstnání a nedostatek pohybu. Rizikovou skupinou jsou i lidé s nahoru kolísavým tlakem a jedlíci, kteří si potrpí na kořeněná jídla. Hemeroidy se objevují také v souvislosti s opakovanými zácpami nebo průjmy, různými onemocněními žilního systému a jízdou na kole. Mezi účinná preventivní opatření patří dostatek pohybu a odstranění nebo zmírnění výše uvedených faktorů. Máte-li sedavé zaměstnání, doporučujeme polštářek na židli.

Jak lze hemeroidy léčit?

Hemeroidy lze odstranit mnoha způsoby vždy závisí, v jakém stádiu se zrovna nacházejí. V „nejhorším“ případě lze hemeroidy odstranit laserem nebo chirurgicky, často však stačí i vhodný doplněk stravy (jeden z neznámějších je Hemoxin), léčivý čaj či sedací koupel z výluhu ořešáku. Kromě toho jsou na trhu také speciální čípky, sirupy a tablety. Předtím, než začnete se samoléčbou, vše prokonzultujte se svým lékařem. Nemáte se za co stydět, vždyť hemeroidy trpělo i mnoho slavných osobností…