Zdvihací technika – 5 zajímavostí, které jste pravděpodobně ani netušili

Zdvihací technika – 5 zajímavostí, které jste pravděpodobně ani netušili

Pod pojmem zdvihací technika si mnozí z nás automaticky představí jeřáb. Standardní, mobilní a přívěsné jeřáby a také kompaktní minijeřáby jsou nedílnou součástí všech odvětví průmyslu a stavebnictví. Práce s těmito stroji je rychlá, efektivní a bezpečná. Toto jsou všeobecně známá fakta. Víte ale, kdo a kdy sestrojil první jeřáb a na co se používal? A že se v původní podobě stále používá? V tomto článku se dozvíte nejen to, ale také další zajímavé informace, které vás překvapí i pobaví.

Zdvihací technika nám umožňuje realizovat technicky náročné projekty, které byly dříve nemyslitelné. Věděli jste že:

  • Úplně prvním prototypem byl nástroj, kterému se říkalo „shaduf“. Hádáte správně, pokud si myslíte, že jej používali ve starověkém Egyptě a to už před 4000 lety. Tento jednoduchý přístroj sloužil k nabírání vody z řeky a studní. Dodnes ho používají jak na egyptském venkově, tak v některých oblastech Indie.
  • První stroj, který sestrojil člověk za účelem zvedání těžkých stavebních materiálů, byl zkonstruovaný ve starověkém Řecku 500 let před naším letopočtem. Archeologické výzkumy potvrdily, že se tyto stroje podílely na stavbě takových architektonických skvostů, jako je Parthenón v Aténách.
  • V prvním století našeho letopočtu byly jeřáby poháněny lidskou silou, nebo pomocí tažných zvířat. Byly vyrobeny ze dřeva a měly dlouhé dřevěné rameno, které bylo připojeno k rotující podstavě. Jeřáby, které pohánělo šlapací kolo, se začaly používat ve středověku a také v období renesance. V současné době u nás probíhá unikátní rekonstrukce středověké věže Jakobínka na hradě Rožmberk. Řemeslnící dodržují dobové stavební postupy. Máte tedy jedinečnou příležitost vidět na vlastní oči, jak se pomocí tohoto typu jeřábu stavělo ve středověku. Ve středověku vynalezli také přístavní jeřáby. Dodnes tyto původní stroje můžete vidět ve významných evropských přístavech například v dánské Kodani, polském Gdaňsku, nebo německém Trevíru. Mohlo by vás zajímat, že vodorovné rameno, které je typickým poznávacím znamením standardních jeřábů dneška, bylo vynalezeno také v tomto období.
  • V 19. století nahradila lidskou sílu a tažná zvířata pára. Ve 20. století jsou motory poháněné parou nahrazeny spalovacími motory. Tyto stroje se také začínají vyrábět převážně z oceli.
  • Velmi zajímavý je také fakt, že mnoho světově proslulých politiků začínalo jako jeřábníci. Tento kuriózní začátek kariéry má ve svém životopise několik amerických zákonodárců, členové Britského a Australského parlamentu a také několik významných britských autorů. Asi nejznámější z nich je polská odborářská aktivistka Anna Walentynoviczová, která bojovala za lepší pracovní podmínky a práva dělníků a stála u zrodu polské odborové organizace Solidarita. Byla také jednou z mála žen, které vykonávaly toto typicky mužské povolání. I když mezi jeřábníky i nadále dominují muži. Ženy, kterým tato profese učarovala, úspěšně boří zažité stereotypy.

Vývoj této techniky jde mílovými kroky kupředu

Jeřáb prošel od svých počátků neuvěřitelným vývojem. Díky tomuto článku znáte hlavní milníky v jeho dlouhé historii i méně známá fakta, která měla historický význam. V současné době jsme díky jejich vyspělé technologii schopni zvedat extrémně těžká břemena. Posunujeme výškové hranice a usilujeme o jejich ekologický pohon. Tento geniální přístroj nám slouží v různých podobách už tisíce let. Jak si myslíte, že se bude vyvíjet dál? Jaký bude výškový a váhový limit v blízké budoucnosti? Nebo si naopak myslíte, že obří monstra postupně nahradí výkonnější kompaktní minijeřáby? Budeme rádi, když se s námi podělíte o svůj názor.

Publikováno: 07. 01. 2019

Kategorie: Technika

Autor: Adam