Zimní cestování autem

Zimní cestování autem

Zima je již v plném proudu. A bezpochyby není u konce. Určitě si každý pamatujeme spíše zasněžený březen, než Vánoce na sněhu. A proto, pokud jste v předvánočním shonu neměli prostor pro přípravu vašeho čtyřkolového miláčka na provoz ve sněhu, neodkládejte to až na příští zimu. Opatření totiž jistě oceníte ještě v následujících týdnech.

Přezutím to nekončí aneb jak na skladování pneumatik

První bod, který každý motorista řeší, je přezutí z letních pneumatik na zimní. Samozřejmostí je, že si pohlídáte správnou hloubku dezénu, která v zimě musí být nejméně 4 mm. A při příležitosti přezutí kol si pneumatiky nechejte i převážit. Správně bychom měli i pravidelně kontrolovat správný tlak. Co ale s letními pneumatikami? Jestliže nemáte prostor, kde byste mohli pneumatiky přes sezonu uskladnit, obraťte se na osvědčený pneuservis. Cena za uskladnění letních pneumatik se pohybuje okolo 1.500 Kč za celou sadu za rok. Díky skladování v rukou profesionálů se můžete spolehnout na kvalitní péči a ideální podmínky pro uschování obutí vašeho vozidla. Před uskladněním také zkontrolujte hloubku dezénu. Zjistíte, zda-li má pneumatiky vůbec smysl uskladňovat. U letních pneumatik by měl být vzorek minimálně 1,6 mm. Pneuservis samozřejmě při této příležitosti můžete využít i k nákupu nových či ojetých letních a zimních pneumatik. Pokud zvolíte použité pneumatiky, nemusíte se obávat o zůstatek ve vaší peněžence a máte i jistotu, že pod profesionálním dohledem koupíte pneu, které vám ještě nějakou dobu bude sloužit.

Autobaterie

Ačkoliv by vás to možná nenapadlo, zimní provoz dává autobateriím zabrat. Ať už z důvodu celodenního svícení, každodenního využívání topení, či náročné zimní startování. A pokud se už i vám stalo, že jste se pokoušeli nastartovat déle než 5 minut, poohlédněte se raději zavčas po nové autobaterii. Ať se vám o pár dní později nestane, že nenastartujete vůbec. Při pořizování nové autobaterie samozřejmě dbejte doporučení výrobce a vybírejte z těch, které mají odpovídající kapacitu a správnou velikost.

Čistota, půl zdraví…

Že jsme se minuli tématem? Ba ne. Nejen, že před každou cestou by mělo být samozřejmostí, že očistíme celé auto od sněhu. I když jde o poprašek, který bezprostředně po opuštění parkoviště ve výhledu nebrání, nikdy nevíte, do jaké situace se na vozovce dostanete a v jakou nevhodnou chvíli se sníh ocitne na předním skle vašem nebo jiného účastníka dopravního provozu. Ať tam, či tam, vždy nás od autohavárie dělí jen trocha štěstí. A to není vše. Každému majiteli motorového vozidla jistě záleží na tom, aby jeho miláček byl dlouho pojízdný a k světu mnoho a mnoho let. A to je další moment, na který musíme se začínající zimou myslet. Ochranu před vlhkem a nepřízni počasí si zajistíte návštěvou automyčky, kde zvolíte nejdražší program, obsahující kromě mytí i voskování karoserie a ochranu laku.

Co nesmí chybět v autě?

V každém kufru nesmí chybět určité položky, zejména pokud vás čeká třeba delší cesta. Každopádně v zimě je dobré repertoár vybavení ještě o něco rozšířit a do kufru přibalit třeba startovací kabely, nemrznoucí směs, destilovanou vodu, škrabku na sklo, řetězy, ale také teplé rukavice. Vyměňte textilní koberečky gumovými a mějte po ruce vždy pohotovostní výbavu, zahrnující deku, tekutiny a čokoládu. Už jste tedy vybaveni na cesty a schopni čelit jakémukoliv počasí?

Publikováno: 29. 12. 2017

Kategorie: Auto-moto

Autor: Adam

Tagy: jízda autem v zimě | zimní pneumatiky